1999 års långloppscup, slutställningen

   Män seniorer
1 Johan Stunz KFUM Örebro 60
2 Fredrick Djupström Glanshammars IF 48
3 Lars Jönsson KFUM Örebro 39
4 Stefan Gustavsson Örebro AIK 37
5 Jan Sundelius IF Spartacus 34
6 Peter Wiker Hällefors LK 29
7 Jonas Öhrn IF Start 21
8 Mathias Pettersson Kumla SF 20
9 Bertil Sundin Örebro AIK 20
10 Anders Grönvall KFUM Örebro 19
11 Jonas Jonsson KFUM Örebro 17
12 Mikael Sander Hällefors LK 16
13 Andreas Pettersson Kumla SF 16
14 Fredrik Grönvall KFUM Örebro 15
15 Bengt Björklund IF Start 15
16 Mikael Andersson Örebro AIK 15
17 Tomas Eklund Örebro AIK 14
18 Rickard Wirén Örebro AIK 13
19 Mikael Kroon IF Start 12
20 Björn Wahlgren Hällefors LK 9
21 Fredrik Haglund IFK Nora 7
22 Markus Hansson Glanshammars IF 7
23 Claes Hagelvik Örebro AIK 6
24 Martin de Souza KFUM Örebro 6
25 Johan-Fredrik Söderlöf Storådalens SK 6
26 Peter Ström Kumla SF 6
27 Ulf Hallmén Hagaby GoIF 5
28 Kent Söderström Storådalens SK 5
29 Robert Gyllberg Hällefors LK 5
30 Christer Gustafsson Hällefors LK 4
31 Daniel Brånn Kumla SF 4
32 Tommy Sundberg Hällefors LK 4
33 Bo Adolfsson IF Start 4
34 Johan Rosenqvist Laxå OK 3
35 Henrik Hermansson Hällefors LK 3
36 Fredrik Skoglund Hällefors LK 3
37 Thomas Andersson Storådalens SK 3
38 Carl Hornström KFUM Örebro 2
39 Daniel Larsson IFK Lindesberg 2
40 Fredrik Henriksson Hällefors LK 2
41 Kent Andersson Storådalens SK 2
42 Nils Rutqvist IFK Nora 2
43 Mattias Wessén Örebro AIK 1
44 Jaako Kangasvieri Hällefors LK 1
45 Peter Wiktorsson Laxå OK 1
46 Dan Bäck Brevens IF 1
47 Kristoffer Elo Mullhyttans IF 1
48 Thomas Söderkvist Kumla SF 1
49 Marcus Hellsing Wedevågs IF 1
50 Jan Buske Kumla SF 1
51 Fredrik Carlsson Kumla SF 1
52 Jonas Hård Wedevågs IF 1
53 Henrik Carlsson Wedevågs IF 1
54 Niklas Eriksson Storådalens SK 1
   Män 35
1 Kjell-Arne Sjögren Glanshammars IF 46
2 Kjell Svensson Örebro AIK 44
3 Christer Johansson Glanshammars IF 36
4 Roger Karlsson Zinkgruvans IF 29
5 Tommy Eng Laxå OK 28
6 Allan Bodare Glanshammars IF 24
7 Göran Lundh IF Start 21
8 Jari Kåberg Storådalens SK 19
9 Sören Forsberg IF Start 15
10 John Hayes Jr IF Start 12
11 Roger Eriksson Storådalens SK 12
12 Krister Jönsson Örebro AIK 7
13 Kari Lupala Hällefors LK 6
14 Håkan Almqvist Mullhyttans IF 6
15 Torbjörn Persson Kumla SF 6
16 Magnus Julin IF Start 6
17 Daniel Green Storådalens SK 5
18 Thomas Eriksson Kopparbergs IF 5
19 Lars-Erik Persson Karlslunds IF 5
20 Roland Dahlqvist Hällefors LK 4
21 Kent Lilja Brevens IF 4
22 Patrik Tybäck Storådalens SK 4
23 Hans Åberg Örebro AIK 4
24 Lars-Åke Letskog Åsbro GoIF 1
25 Peter Sjöberg Zinkgruvans IF 1
26 Ola Sannerholt Karlslunds IF 1
   Män 40
1 Lars Johansson IF Start 70
2 Peter Comét IFK Nora 62
3 Per-Åke Persson Storådalens SK 59
4 Stefan Östlund Kvismaredalens IF 51
5 Lars Andersson Storådalens SK 47
6 Anders Dahlquist Brevens IF 34
7 Jan Ermefjäll Karlslunds IF 32
8 Bo Andersson Storådalens SK 26
9 Tord Blucher Storådalens SK 23
10 Stoiko Despotoski Laxå OK 23
11 Kenny Wilhelmsson Örebro AIK 15
12 Lennart Andersson Storådalens SK 12
13 Roger Sundkvist Laxå OK 4
14 Bengt Sternefors IF Spartacus 4
15 Oskar Jansson Hällefors LK 3
16 Bengt Robertsson IF Spartacus 3
17 Bosse Engborg Hällefors LK 3
18 Göran Lindberg Storådalens SK 3
19 Kenneth Gustavsson Laxå OK 2
20 Stefan Jonsson Stocksäters IF 1
21 Ulf Kung Garphyttans IF 1
21 Mats Eriksson Storådalens SK 1
23 Sören Grip Hällefors LK 1
24 Christer Brånn Kumla SF 1
25 Bengt Eriksson Örebro AIK 1
   Män 45
1 Miguel Martinez IF Start 78
2 Leif Rysén Brevens IF 57
3 Kennet Larsson Storådalens SK 46
4 Göran Andersson Storådalens SK 38
5 Per Sundelius IF Spartacus 36
6 Lars-Gunnar Dackeryd IF Spartacus 33
7 Tauno Mertala IF Start 22
8 Leif Sjöberg IF Start 19
9 Krister Romedahl IF Spartacus 15
10 Bo Pettersson Storådalens SK 12
11 Valdemar Andersson IF Spartacus 11
12 Åke Hansson Örebro AIK 7
13 Gunnar Gustafsson Hällefors LK 6
14 Leif Axelsson Storådalens SK 6
15 Jan Bjarnelid Örebro AIK 5
16 Lars-Göran Ohlsson Storådalens SK 5
17 Tommy Persson Kumla SF 4
18 Hans-Erik Pettersson Örebro AIK 4
19 Sture Lindberg Hjulsjö LK 4
20 Ronnie Öberg-50 IFK Nora 4
21 Ove Karasiak Åsbro GoIF 3
22 Odd Ressem Hällefors LK 2
23 Per-Erik Karlfelt IFK Nora 2
24 Dag Rydén Kumla SF 2
25 Björn Ahlnäs Zinkgruvans IF 2
26 Börje Nordin Åsbro GoIF 1
27 Sivert Lignell Åsbro GoIF 1
28 Björn Sörman Wedevågs IF 1
29 Thord Lindberg Hjulsjö LK 1
30 Ingvar Öhrn Åsbro GoIF 1
31 Anders Wiréhn IFK Askersund 1
   Män 50
1 Gösta Gustavsson IFK Nora 78
2 Anders Jansson Storådalens SK 68
3 Bengt Nilsson Sköllersta IF 58
4 Jan Norén Kvismaredalens IF 49
5 Lars Albertsson Kvismaredalens IF 33
6 Bengt Cederström IF Spartacus 20
7 Roger Bååth IF Spartacus 16
8 Krister Andersson IFK Nora 13
9 Christer Lilja Brevens IF 11
10 Mauri Nietula Zinkgruvans IF 7
11 Lasse Eskelinen Kumla SF 7
12 Simo Grönroos IFK Nora 7
13 Leif Ragnarsson Storådalens SK 7
14 Christer Skrubbeltrang Karlslunds IF 5
15 Lennart Gustavsson Nora Räddningstj. IF 5
16 Alf Ahlnäs Zinkgruvans IF 3
17 Christer Bergström Nora Räddningstj. IF 2
18 Arne Thessen Storådalens SK 2
19 Conny Wernersson Storådalens SK 1
20 Nils Larsson Hällefors LK 1
21 Jan Berger Brohyttans IF 1
22 Christer Jansson Hagaby GoIF 1
23 Sune Nilsson Örebro AIK 1
24 Kjell Persson Frövi IK 1
25 Arne Nytting IF Spartacus 1
26 Sverker Löving IFK Askersund 1
27 Ralf Friman IFK Askersund 1
   Män 55
1 Sven-Olof Dahlgren Hällefors LK 72
2 Bo Eklund Kvismaredalens IF 53
3 Arne Evertsson Storådalens SK 51
4 Ludvig Lauerman Brevens IF 42
5 Gösta Carlsson KFUM Örebro 20
6 Thorsten Bergsten Örebro AIK 10
7 Vello Pihel Åsbro GoIF 6
8 Gunnar Eriksson Åsbro GoIF 5
8 Gunnar Allgulander Hällefors LK 5
10 Lennnart Andersson Storådalens SK 5
11 Ingemar Elander IF Spartacus 4
12 Arne Hasselgren Karlslunds IF 1
13 Lennart Hurtig Järnvägsmännens IF 1
   Män 60
1 Uno Nilsson Karlslunds IF 58
2 Nils-Rune Andersson Kopparbergs IF 23
3 Sören Wilhelmsson Pålsboda GoIF 20
4 Kurt Nilsson Karlslunds IF 15
5 Sven Olsson Karlslunds IF 7
5 Bertil Tunerius IFK Askersund 6
7 Roland Eliasson Kumla SF 5
   Män 65
1 Svante Löfström Hällefors LK 35
2 Sven Andersson Vretstorps IF 34
3 Sven-Erik Olofsson Hällefors LK 6
4 Bertil Sandén Åsbro GoIF 5
   Män 70
1 Gunnar Blomqvist IF Start 7
2 Tage Olsson Brevens IF 7
   Män 75
1 Sven-Inge Eriksson Kvismaredalens IF 60
2 Roy Folkesson Kumla SF 56
   Kvinnor seniorer
1 Helene Nilsson IF Start 73
2 Gabriella Ragnerstam IF Start 65
3 Lotta Lennartsson IF Start 61
4 Christina Karlsson Storådalens SK 40
5 Therese Gustavsson IFK Nora 36
6 Anette Olsson IF Spartacus 29
7 Malin Hartman Storådalens SK 24
8 Jessica Jansson Hällefors LK 19
9 Yvonne Franzén IF Start 15
10 Cecilia Ehrling IF Start 7
11 Eva Johansson IF Start 7
12 Charlotte Nilsson IF Start 6
13 Anette Lindqvist Storådalens SK 6
14 Iva Navratilova Hagaby GoIF 5
15 Eva-Marie Eriksson Brevens IF 5
16 Maria Gustafsson Brevens IF 4
17 Victoria Gyllberg Hällefors LK 3
18 Charlotta Orrby Åsbro GoIF 3
19 Malin Hagberg KFUM Örebro 3
20 Lena Wahlgren Hällefors LK 3
21 Anna Sjögren Hällefors LK 2
22 Jonna Andersson Åsbro GoIF 1
23 Kristina Evertsson Storådalens SK 1
24 Maria Gustavsson Laxå OK 1
   Kvinnor 35
1 Lillemor Högerås-Rikner Brevens IF 75
2 Leila Johnsson Storådalens SK 69
3 Mariana Borkowski Storådalens SK 27
4 Kerstin Jansson Storådalens SK 25
5 Lena Nyman Zinkgruvans IF 20
6 Marine Rosenberg IF Start 16
7 Irene Ikonen Hjulsjö LK 16
8 Åsa Carlsson Laxå OK 14
9 Annika Gustavsson Hällefors LK 8
10 Yvonne Lindberg Storådalens SK 7
11 Veronica Andersson Storådalens SK 5
12 Yvonne Siggesson Hällefors LK 4
13 Katarina Eriksson Klockars Storådalens SK 3
   Kvinnor 40
1 Kristina Åkerling Brevens IF 72
2 Ann-Sofi Arnström IF Spartacus 37
3 Anne-Lie Östberg Storådalens SK 31
4 Monica Stavem Örebro AIK 12
5 Christina Elfvin Örebro AIK 9
6 Christina Nilsson IFK Nora 9
7 Eva Rysén Brevens IF 4
   Kvinnor 45
1 Rose-Marie Enmalm Kumla SF 67
2 Carine Norström IF Start 47
3 Anneli Lundin Storådalens SK 29
4 Monica Ahlnäs Zinkgruvans IF 17
5 Iren Gottmarsson Hällefors LK 8
6 Gun-Britt Westerberg Åsbro GoIF 7
   Kvinnor 50
1 Ing-Marie Hugosson KFUM Örebro 62
2 Ulla Rosenqvist Hällefors LK 7
3 Kerstin Karlsson Kumla SF 6
   Kvinnor 55
1 Birgitta Jansson Storådalens SK 78
   Kvinnor 60
1 Ruth Svensson IFK Nora 41

   Årets förening
Poäng Starter
1 Storådalens SK 847 202
2 IF Start 626 101
3 Brevens IF 320 61
4 Hällefors LK 284 60
5 Kvismaredalens IF 284 56
6 Örebro AIK 280 59
7 IFK Nora 274 45
8 IF Spartacus 243 69
9 Kumla SF 209 47
10 KFUM Örebro 179 31
11 Glanshammars IF 176 36
12 Karlslunds IF 124 22
13 Laxå OK 79 18
14 Zinkgruvans IF 78 19
15 Sköllersta IF 71 14
16 Åsbro GoIF 37 12
17 Vretstorps IF 34 5
18 Kopparbergs IF 28 4
19 Hjulsjö LK 21 5
20 Pålsboda GoIF 20 3
21 Hagaby GoIF 11 3
22 IFK Askersund 9 4
23 Mullhyttans IF 7 2
24 Nora Räddningstjänst IF 7 2
25 Wedevågs IF 4 4
26 IFK Lindesberg 2 1
27 Järnvägsmännens IF 1 1
28 Brohyttans IF 1 1
29 Stocksäters IF 1 1
30 Frövi IK 1 1
31 Garphyttans IF 1 1

  Årets tävling
Genom omröstning bland cupens deltagare utsågs
Wedevågloppet arrangerat av Wedevågs IF till
årets tävling med 8 av totalt 37 inlämnade röster.