UTBILDNINGAR:

Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2012   (till 2013)  (till 2011)

JANUARI
14-15 Örebro Indoor Games KFUM Örebro
FEBRUARI
4 För-SM Närkealliansen
18-19 Stora ISM Örebro
25-26 Stora IJSM-IUSM17 Bollnäs
25-26 Stora IUSM15-16 Göteborg
MARS
10-11 ISM-IJSM-IUSM mångkamp Göteborg
17 Kuliga Hoppgalan KFUM Örebro
24-25 Marsspelen Åsbro - Stocksäter
24-25 Svealands 13-14 år Sätra
31 Startmilen IF Start
APRIL
14 DM-UDM-VDM terräng IFK Nora
21 Kumla Stadslopp Kumla SF
25 ÖAIK Halvmarathon Örebro AIK
28-29 SM-JSM-USM-VSM terräng Linköping
MAJ
5 Wedevågloppet Wedevågs IF
12 SM halvmarathon Göteborg
13 Spartacusstafetten IF Spartacus
17 GIF-spelen Glanshammars IF
19 Stjernsundsloppet Åsbro GoIF
26 Hälleforsterrängen Hällefors LK
31 Grabbhalvan NFIF
JUNI
2 SM Marathon Stockholm
3 Stocksätersspelen Stocksäters IF
3 Swedish Pole Vault Challenge KFUM Örebro
4 Vårruset KFUM Örebro
9 Fellingsbrovarvet Fellingsbro AIK
16 Fröviloppet Frövi IK
16 Örebro Ungdomsgala KFUM Örebro
20 DM/VDM 10000 m Stocksäters IF
27-1 EM Helsingfors, FIN
30 Semesterhalvmaran Kumla SF
JULI
7 Viby Marathon (DM) Östansjö SK
29 Dalenrundan Brevens IF
AUGUSTI
3-5 Veteran-SM Kil
3-12 OS London, GBR
10-12 USM 15-16 Upplands Väsby
10-12 JSM-USM17 Sollentuna
11 Stripastafetten Storådalens SK
18 The Run Club Run Närke
18-19 Nordiska juniorkampen Växjö
24-26 SM Stockholm
25 Östansjöloppet Östansjö SK
30 Blodomloppet IF Start
SEPTEMBER
1 Hjulsjöjoggen Hjulsjö LK
1-2 Finnkampen Göteborg
8 Norasjön Runt (DM ½-mara) IFK Nora
8-9 SM-JSM-USM stafett Södertälje
8-9 Svealands 13-14 år Falun
15 Ungdoms-DM 11-13-15 INSTÄLLT
15-16 SM-JSM-USM mångkamp Huddinge
16 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
21-23 Skol-SM Växjö
22 DM/VDM 5000 m Glanshammars IF
OKTOBER
13 Å-stadsloppet KFUM Örebro
20 Karlslundsloppet Karlslunds IF
27 DM/VDM terräng 8000/12000 m Almby IK
NOVEMBER
3 Kilsbergsleden Örebro AIK
17 Vinterspelen Glanshammars IF
25 Triumfglass-spelen Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
8 Lucialoppet Östansjö SK
31 Sylvesterloppet IFK Nora