AKTUELLA TÄVLINGAR:
Tybblelundsspelen 3 mars
SENASTE RESULTATEN:
Örebro Indoor Games 13-14 jan
Sylvesterloppet 31 dec
Lucialoppet 9 dec
Triumfglasspelen 25 nov
Vinterspelen 18 nov
KALENDER:
16 jan 2018NFIF styrelsemöte
6 febNFIF styrelsemöte
14 febNFIF årsmöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

Vill du läsa NFIF-protokoll?
Alla anslutna föreningar har möjlighet att få styrelsens protokoll sända med epost. Anmäl en lämplig epostadress till Per Börjesson så kommer protokollen under tolv månader framåt.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2013   (till 2014)  (till 2012)

JANUARI
12-13 Örebro Indoor Games KFUM Örebro
FEBRUARI
2 UDM i mångkamp NFIF
8-10 ISM-IJSM-IUSM mångkamp Växjö
15-17 ISM Norrköping
23-24 IJSM-IUSM17 Uddevalla
MARS
1-3 IEM Göteborg
9-10 IUSM15-16 Malmö
16 Tybblelundsspelen KFUM Örebro
16-17 Svealands 13-14 år Västerås
23-24 Marsspelen Åsbro - Stocksäter
APRIL
6 Startmilen IF Start
17 ÖAIK Halvmarathon Örebro AIK
21 Spartacusstafetten IF Spartacus
27 Kumla Stadslopp Kumla SF
27 Munkastigen Trailrun Laxå OK
MAJ
1 DM-UDM-VDM terräng Kvismaredalens IF
4 Wedevågloppet Wedevågs IF
11 Stjernsundsloppet Åsbro GoIF
16 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
18 SM halvmarathon Göteborg
21 Vårruset KFUM Örebro
25 Hälleforsterrängen Hällefors LK
25 Swedish Pole Vault Challenge KFUM Örebro
25-26 SM-JSM-USM stafett Huddinge
30 Grabbhalvan NFIF
JUNI
1 SM Marathon Stockholm
2 Stocksätersspelen Stocksäters IF
2 Kraftmätningen, kvaltävling Stocksäters IF
6 GIF-spelen Glanshammars IF
8 DM-VDM 5000 m Stocksäters IF
15 Fröviloppet Frövi IK
16 Örebro Ungdomsgala KFUM Örebro
19 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
23 Fellingsbrovarvet Fellingsbro AIK
29 Semesterhalvmaran Kumla SF
JULI
6 Viby Marathon (DM) Östansjö SK
28 Dalenrundan Brevens IF
31 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
AUGUSTI
9-11 USM 15-16 Eskilstuna
9-11 JSM-USM17 Västerås
10 Stripastafetten Storådalens SK
16-18 Veteran-SM Gävle
17 Östansjöloppet Östansjö SK
22 Blodomloppet IF Start
24 FIF-spelen Fjugesta IF
27 Löparkväll på GIH (inställt) KFUM Örebro
30-1 SM Borås
31 Ungdoms-DM 11-13-15 år Stocksäters IF
SEPTEMBER
1 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
3 The Run Club Run Närke
4 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
7 Hjulsjöjoggen Hjulsjö LK
7-8 Finnkampen Stockholm
14 Norasjön Runt (DM ½-mara) IFK Nora
14-15 Svealands 13-14 år Glanshammar
21 DM/VDM 10000 m Stocksäters IF
OKTOBER
5 Karlslundsloppet Karlslunds IF
6 Anna-loppet IFK Nora
12 Å-stadsloppet KFUM Örebro
26-27 SM-USM-VSM terräng Falun
NOVEMBER
2 Kilsbergsleden Örebro AIK
9 DM/VDM terräng 8000/12000 m Almby IK
16 Vinterspelen Glanshammars IF
30 Triumfglass-spelen Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
7 Lucialoppet Östansjö SK
31 Sylvesterloppet IFK Nora