AKTUELLA TÄVLINGAR:
Viby marathon 30 juni
Semesterhalvmaran 14 juli
SENASTE RESULTATEN:
DM 5000 m 20 juni
Fröviloppet 16 juni
Gallaberget Trailrun 13 juni
Kraftmätningen kval 9 juni
Lindesjönloppet 6 juni
Rallarrundan 4 juni
Närkespelen 3 juni
Vårruset 30 maj
Gubbracet 29 maj
GIF-spelen 26 maj
Fjugestaloppet 24 maj
Kastkvalet 23 maj
Spartacusstafetten 20 maj
Hälleforsterrängen 12 maj
Wedevågloppet 5 maj
DM terräng 1 maj
Munkastigen Trailrun 28 april
Kumla Stadslopp 28 april
KALENDER:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte
20 marNFIF styrelsemöte
24-25 marSFIF årsmöte
17 aprNFIF styrelsemöte
15 majNFIF styrelsemöte
14 junNFIF styrelsemöte
14 augNFIF styrelsemöte
11 sepNFIF styrelsemöte
10 novNFIF höstkonferens

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2014   (till 2015)  (till 2013)

JANUARI
11-12 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
FEBRUARI
7-9 IVSM Huddinge
8-9 ISM-IJSM-IUSM mångkamp Växjö
15-16 IJSM-IUSM17 Sätra
22-23 ISM Göteborg
MARS
1 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
7-9 IVM Sopot, POL
8-9 IUSM15-16 Växjö
15-16 Svealands 13-14 år Karlstad
22-23 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
29 VM halvmarathon Köpenhamn, DEN
APRIL
5 Startmilen (c) IF Start
16 ÖAIK Halvmarathon (c) Örebro AIK
26 Munkastigen Trailrun Laxå OK
26 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
26 SM 100 km Uddevalla
MAJ
1 DM-UDM-VDM terräng Storådalens SK
3 WedevågloppetWedevågs IF
10 StjernsundsloppetÅsbro GoIF
11 SpartacusstafettenIF Spartacus
20 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
21 Grabbhalvan (c)NFIF
22 Vårruset (c)KFUM Örebro
24 GIF-spelen (c)Glanshammars IF
24 HälleforsterrängenHällefors LK
24-25 SM-JSM-USM stafett Kil
25 The Run (c)Club Run Närke
29 Stocksätersspelen (c)Stocksäters IF
31 SM marathon Stockholm
JUNI
1 Swedish Pole Vault Challenge (c)KFUM Örebro
2 Rallarrundan (c)OK Tisaren
4 Fjugestaloppet Fjugesta IF
7 Fellingsbrovarvet (c)Fellingsbro AIK
14 FröviloppetFrövi IK
18 DM-VDM 5000 m Stocksäters IF
19 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
28 Semesterhalvmaran (c)Kumla SF
28 VSM halvmarathon Kalmar
JULI
5 Viby Marathon (DM-VDM) (c)Östansjö SK
25-27 VSM Huddinge
27 Dalenrundan Brevens IF
29 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
AUGUSTI
1-3 Friidrotts-SM Umeå
2 Käglanloppet Fellingsbro AIK
8-10 USM15-16 Söderhamn
8-10 JSM-USM17 Gävle
9 Stripastafetten (c)Storådalens SK
12-17 EM Zürich, SUI
16 Örebro Ungdomsgala (c)KFUM Örebro
16 DM-VDM 10000 m Glanshammars IF
20 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
21 Blodomloppet (c)IF Start
23 FIF-spelen (UDM 11-13-15 år) (c)Fjugesta IF
23 Östansjöloppet (c)Östansjö SK
23 VSM marathon Mariestad
30 Hjulsjöjoggen (c)Hjulsjö Byför. LK
30-31 Finnkampen Helsingfors, FIN
SEPTEMBER
6 Kilsbergen Trailrun (c) Nature Running
6-7 SM-JSM-USM mångkamp Upplands Väsby
7 VSM femkamp Åsbro - Stocksäter
13 SM halvmarathon Stockholm
13 Norasjön Runt (VDM ½-mara) (c)IFK Nora
13-14 Svealands 13-14 år Eskilstuna
21 Tarstaborgsrundan (c)Pålsboda GoIF
OKTOBER
4 Karlslundsloppet Karlslunds IF
5 AnnaloppetIFK Nora
5 Castorama Glanshammars IF
11 Å-stadsloppet (DM ½-mara) (c)KFUM Örebro
18-19 SM-JSM-USM-VSM terräng Eskilstuna
25 DM-VDM terräng 8000/12000 mKvismaredalens IF
NOVEMBER
1 Kilsbergsleden (c)Örebro AIK
15 Vinterspelen (c) Glanshammars IF
29 Triumfglass-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
13 Lucialoppet (c)Östansjö SK
31 SylvesterloppetIFK Nora
 
(c) = central sanktion SFIF