AKTUELLA TÄVLINGAR:
DM Terräng 8000/12000 m 20 okt
Kilsbergsleden 3 nov
SENASTE RESULTATEN:
Kasttävling i Fjugesta 14 okt
Å-stadsloppet 13 okt
Hostruset 7 okt
Annaloppet 30 sep
Castorama Glanshammar 23 sep
Wadköpingslöpet 23 sep
Bergslagsleden Ultra 22 sep
Tarstaborgsrundan 16 sep
Norasjön Runt 8 sep
Stafesten för Unicef 6 sep
Kilsbergen Trailrun 2 sep
Kilsbergskampen (UDM) 26 aug
Östansjöloppet 25 aug
Blodomloppet 23 aug
Ungdoms-DM dag 1-2, 21-22 aug
KALENDER 2018:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte
20 marNFIF styrelsemöte
24-25 marSFIF årsmöte
17 aprNFIF styrelsemöte
15 majNFIF styrelsemöte
14 junNFIF styrelsemöte
14 augNFIF styrelsemöte
16 augSvealandsträff
11 sepNFIF styrelsemöte
16 oktNFIF styrelsemöte
10 novNFIF höstkonferens
4 decNFIF styrelsemöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2014   (till 2015)  (till 2013)

JANUARI
11-12 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
FEBRUARI
7-9 IVSM Huddinge
8-9 ISM-IJSM-IUSM mångkamp Växjö
15-16 IJSM-IUSM17 Sätra
22-23 ISM Göteborg
MARS
1 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
7-9 IVM Sopot, POL
8-9 IUSM15-16 Växjö
15-16 Svealands 13-14 år Karlstad
22-23 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
29 VM halvmarathon Köpenhamn, DEN
APRIL
5 Startmilen (c) IF Start
16 ÖAIK Halvmarathon (c) Örebro AIK
26 Munkastigen Trailrun Laxå OK
26 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
26 SM 100 km Uddevalla
MAJ
1 DM-UDM-VDM terräng Storådalens SK
3 WedevågloppetWedevågs IF
10 StjernsundsloppetÅsbro GoIF
11 SpartacusstafettenIF Spartacus
20 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
21 Grabbhalvan (c)NFIF
22 Vårruset (c)KFUM Örebro
24 GIF-spelen (c)Glanshammars IF
24 HälleforsterrängenHällefors LK
24-25 SM-JSM-USM stafett Kil
25 The Run (c)Club Run Närke
29 Stocksätersspelen (c)Stocksäters IF
31 SM marathon Stockholm
JUNI
1 Swedish Pole Vault Challenge (c)KFUM Örebro
2 Rallarrundan (c)OK Tisaren
4 Fjugestaloppet Fjugesta IF
7 Fellingsbrovarvet (c)Fellingsbro AIK
14 FröviloppetFrövi IK
18 DM-VDM 5000 m Stocksäters IF
19 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
28 Semesterhalvmaran (c)Kumla SF
28 VSM halvmarathon Kalmar
JULI
5 Viby Marathon (DM-VDM) (c)Östansjö SK
25-27 VSM Huddinge
27 Dalenrundan Brevens IF
29 Löparkväll på GIHKFUM Örebro
AUGUSTI
1-3 Friidrotts-SM Umeå
2 Käglanloppet Fellingsbro AIK
8-10 USM15-16 Söderhamn
8-10 JSM-USM17 Gävle
9 Stripastafetten (c)Storådalens SK
12-17 EM Zürich, SUI
16 Örebro Ungdomsgala (c)KFUM Örebro
16 DM-VDM 10000 m Glanshammars IF
20 Löparkväll på GIH KFUM Örebro
21 Blodomloppet (c)IF Start
23 FIF-spelen (UDM 11-13-15 år) (c)Fjugesta IF
23 Östansjöloppet (c)Östansjö SK
23 VSM marathon Mariestad
30 Hjulsjöjoggen (c)Hjulsjö Byför. LK
30-31 Finnkampen Helsingfors, FIN
SEPTEMBER
6 Kilsbergen Trailrun (c) Nature Running
6-7 SM-JSM-USM mångkamp Upplands Väsby
7 VSM femkamp Åsbro - Stocksäter
13 SM halvmarathon Stockholm
13 Norasjön Runt (VDM ½-mara) (c)IFK Nora
13-14 Svealands 13-14 år Eskilstuna
21 Tarstaborgsrundan (c)Pålsboda GoIF
OKTOBER
4 Karlslundsloppet Karlslunds IF
5 AnnaloppetIFK Nora
5 Castorama Glanshammars IF
11 Å-stadsloppet (DM ½-mara) (c)KFUM Örebro
18-19 SM-JSM-USM-VSM terräng Eskilstuna
25 DM-VDM terräng 8000/12000 mKvismaredalens IF
NOVEMBER
1 Kilsbergsleden (c)Örebro AIK
15 Vinterspelen (c) Glanshammars IF
29 Triumfglass-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
13 Lucialoppet (c)Östansjö SK
31 SylvesterloppetIFK Nora
 
(c) = central sanktion SFIF