UTBILDNINGAR:

Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2015   (till 2016)   (till 2014)

JANUARI
10-11 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
FEBRUARI
7-8 ISM-IJSM-IUSM mångkamp Norrköping
21 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
21-22 ISM Sätra
28-1 IJSM-IUSM17 Göteborg
MARS
6-8 IEM Praha, CZE
6-8 IVSM Borås
7-8 IUSM15-16 Örebro
14-15 Svealands 13-14 år Västerås
21-22 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
28 Startmilen (c) IF Start
APRIL
15 ÖAIK Halvmarathon (c) Örebro AIK
25 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
25 Munkastigen Trailrun (c) Laxå OK
MAJ
2 Wedevågloppet (c) Wedevågs IF
9 DM-UDM-VDM terräng Kvismaredalens IF
9 SM Halvmarathon Stockholm
10 Spartacusstafetten IF Spartacus
16 Hälleforsterrängen (c) Hällefors LK
16-17 SM-JSM-USM stafett Sollentuna
19 Grabbhalvan (c) KFUM Örebro
20 Vårruset (c) KFUM Örebro
23 GIF-spelen (c) Glanshammars IF
25 The Run (c) Kumla SF
30 SM Marathon Stockholm
JUNI
1 Rallarrundan (c) OK Tisaren
3 Fjugestaloppet (c) Fjugesta IF
6 Stocksätersspelen (c) Stocksäters IF
6 Fellingsbroloppet (c) Fellingsbro AIK
13 Fröviloppet Frövi IK
17 DM-VDM 5000 m Glanshammars IF
JULI
4 Viby Marathon (DM-VDM) (c) Östansjö SK
16-19 Junior-EM Eskilstuna
26 Dalenrundan Brevens IF
AUGUSTI
1 Käglanloppet (c) Fellingsbro AIK
7-9 SM arena Söderhamn
8 SM 100 km Stockholm
8 Stripastafetten (c) Storådalens SK
15 Örebro Ungdomsgala (c) KFUM Örebro
15 DM/VDM 10000 m Stocksäters IF
20 Blodomloppet (c) IF Start
21-23 USM15-16 Karlskrona
21-23 JSM-USM17 Kalmar
22 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
22-30 VM Beijing, CHN
29 Hjulsjöjoggen (c) Hjulsjö Byför. LK
29 Göteborgsvarvets seedn.lopp (c) Örebro AIK
29 Kilsbergskampen (UDM 11-13-15) (c) Fjugesta IF
SEPTEMBER
5 Kilsbergen Trailrun (c) Nature Running
5-6 SM-JSM-USM mångkamp Gävle
5-6 Svealands 13-14 år Falun
12 Norasjön Runt (VDM ½-mara) (c) IFK Nora
12-13 Finnkampen Stockholm
20 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
OKTOBER
3 Karlslundsloppet Karlslunds IF
4 Annaloppet IFK Nora
10 Å-stadsloppet (DM ½-mara) (c) KFUM Örebro
17 Hostruset (c) IF Start
24-25 SM-JSM-USM-VSM terräng Uddevalla
31 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
NOVEMBER
7 DM-VDM terräng Örebro AIK
14 Vinterspelen (c) Glanshammars IF
28 Triumfglass-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
12 Lucialoppet (c) Östansjö SK
16 Inneserien 1000 m
31 Sylvesterloppet IFK Nora
 
(c) = central sanktion SFIF