AKTUELLA TÄVLINGAR:
Annaloppet 30 sep
Hostruset 7 okt
Å-stadsloppet 13 okt
DM Terräng 8000/12000 m 20 okt
SENASTE RESULTATEN:
Castorama Glanshammar 23 sep
Wadköpingslöpet 23 sep
Bergslagsleden Ultra 22 sep
Tarstaborgsrundan 16 sep
Norasjön Runt 8 sep
Stafesten för Unicef 6 sep
Kilsbergen Trailrun 2 sep
Kilsbergskampen (UDM) 26 aug
Östansjöloppet 25 aug
Blodomloppet 23 aug
Ungdoms-DM dag 1-2, 21-22 aug
Svartåloppet 11 aug
Stripastafetten 11 aug
DM 10000 m 4 aug
KALENDER 2018:
14 febNFIF årsmöte
27 febNFIF styrelsemöte
20 marNFIF styrelsemöte
24-25 marSFIF årsmöte
17 aprNFIF styrelsemöte
15 majNFIF styrelsemöte
14 junNFIF styrelsemöte
14 augNFIF styrelsemöte
16 augSvealandsträff
11 sepNFIF styrelsemöte
16 oktNFIF styrelsemöte
10 novNFIF höstkonferens
4 decNFIF styrelsemöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2017   (till 2018)   (till 2016)

JANUARI
14-15 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
26 Inneserien 1500 m
FEBRUARI
3-5 IVSM Borås
11 Nordenkampen Tampere, FIN
11-12 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Uddevalla
12 IVSM femkamp Nyköping
14 Inneserien 2000 m
18-19 IJSM-IUSM17 Göteborg
25-26 ISM Växjö
MARS
3-5 IEM Belgrad, SRB
4-5 IUSM15-16 Uppsala
10-12 Nordiska veteranmästerskapen Huddinge
11 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
13 Inneserien 3000 m
18 Nora Marathon IFK Nora
18-19 Svealands inomhus 13-14 år Uppsala
25-26 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
26 Varvetmilen (c) Örebro AIK
26 VM-JVM terräng Kampala, UGA
APRIL
1 Startmilen (c) IF Start
8 DM-UDM-VDM terräng Storådalens SK
19 ÖAIK halvmarathon (DM) (c) Örebro AIK
29 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
29 Munkastigen Trailrun (c) Laxå OK
MAJ
6 Wedevågloppet Wedevågs IF
13 Hälleforsterrängen (c) Hällefors LK
13 Svillingeruset Svillinge IF
13 GIF-spelen (c) Glanshammars IF
14 Spartacusstafetten IF Spartacus
20 Göteborgsvarvet (SM ½-marathon)
24 Fjugestaloppet (c) Fjugesta IF
27-28 SM-JSM-USM Stafett Malmö
29 Rallarrundan OK Tisaren
30 Gubbracet (c) KFUM Örebro
31 Vårruset (c) KFUM Örebro
JUNI
3 Stockholm Marathon (SM)
6 Lindesjönloppet Storådalens SK
10 Närkespelen (c) Stocksäter - Åsbro
10-11 JNM-UNM Mångkamp Kuortane, FIN
15 SM 10 km Stockholm
17 Fröviloppet Frövi IK
21 DM-VDM 5000 m Glanshammars IF
24-25 Lag-EM Vaasa, FIN
JULI
1 Viby Marathon (DM-VDM) (c) Östansjö SK
8 SM 100 km Borås
8 EM Bergslöpning Kamnik, SLO
12-16 UVM17 Nairobi, KEN
13-16 JEM22 Bydgoszcz, POL
20-23 JEM19 Grosseto, ITA
22 Semesterhalvmaran/Sommarmilen (c) LK Gränslöst
22-30 European Youth Olympics Györ, HUN
30 Dalenrundan Brevens IF
AUGUSTI
4-13 VM London, GBR
6 DM-VDM 10000 m Stocksäters IF
11-13 JSM-USM17 Gävle
11-13 USM15-16 Falun
12 Stripastafetten (c) Storådalens SK
12 Svartåloppet Svartå IF
17 UDM dag 1 Glanshammars IF
19 Lag-USM Tanumshede
19-20 Nordiska juniorlandskampen
24 UDM dag 2 Glanshammars IF
24 Blodomloppet (c) IF Start
25-27 Friidrotts-SM Helsingborg
26 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
26 VSM halvmarathon Mariestad
27 Kilsbergskampen (UDM dag 3) (c) Fjugesta IF
SEPTEMBER
2-3 Finnkampen Stockholm
3 Kilsbergen Trailrun (c) Nature Running
9 Norasjön Runt (VDM) (c) IFK Nora
9-10 Svealands 13-14 år Gävle
9-10 SM-JSM-USM Mångkamp Linköping
17 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
23 Castorama KFUM Örebro
30 Karlslundsloppet  Inställt! Karlslunds IF
OKTOBER
1 Annaloppet IFK Nora
7 Hostruset (c) IF Start
14 Å-stadsloppet (c) KFUM Örebro
14 Svealands 13-14 år, terräng Huddinge
14 VSM marathon Göteborg
21 DM-VDM terräng Åsbro GoIF
28-29 SM-JSM-USM-VSM Terräng Huddinge
NOVEMBER
4 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
11 NM-JNM terräng Middelfart, DEN
18 Vinterspelen (c) Glanshammars IF
25 Triumfglass-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
DECEMBER
9 Lucialoppet (c) Östansjö SK
10 EM-JEM terräng Šamorín, SVK
31 Sylvesterloppet IFK Nora
(c) = central sanktion SFIF
JANUARI 2018
13-14 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
FEBRUARI 2018
17-18 ISM Gävle
24-25 IJSM-IUSM17 Uppsala
MARS 2018
2-4 IVM Birmingham, GBR
3 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
3-4 IUSM15-16 Växjö
10-11 Svealands 13-14 år Karlstad
24-25 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter