AKTUELLA TÄVLINGAR:
Tybblelundsspelen 2 mar
Inneserien 3000 m 13 mar
Svealands 13-14 år 16-17 mar
SENASTE RESULTATEN:
Inneserien 2000 m 11 feb
Inneserien 1 mile 31 jan
Örebro Indoor Games 12-13 jan
Sylvesterloppet 31 dec
KALENDER 2019:
15 janNFIF styrelsemöte
13 febNFIF årsmöte

UTBILDNINGAR:

UTBILDADE DOMARE I VÅRT DISTRIKT
Idrottslyftet SFIF - en satsning på barn- och ungdomsidrotten
Idrottslyftet ÖLIF

Regelboken som pdf!
Tävlingsinfo på nätet
Svenska Friidrottsförbundet har sammanställt råd och tips för tävlingsinformation på Internet.

TÄVLINGSPROGRAMMET 2019   (till 2018)

JANUARI
12-13 Örebro Indoor Games (c) KFUM Örebro
31 Inneserien 1 mile
FEBRUARI
2-3 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Uppsala
10 Nordenkampen Bærum, NOR
11 Inneserien 2000 m
16-17 ISM Norrköping
23-24 IJSM-IUSM17 Växjö
MARS
1-3 IEM Glasgow, GBR
2 Tybblelundsspelen (c) KFUM Örebro
9-10 IUSM15-16 Västerås
13 Inneserien 3000 m
16 Nora Marathon IFK Nora
16-17 Svealands 13-14 år Örebro
24 Varvetmilen (c) Örebro AIK
24-30 IVVM Torun, POL
30 VM-JVM Terräng Aarhus, DEN
30-31 Mars-spelen (c) Åsbro - Stocksäter
APRIL
6 Startmilen (c) IF Start
17 ÖAIK Halvmaraton (c) Örebro AIK
23 DM-UDM-VDM terräng 2000/4000 m IF Start
27 Kumla Stadslopp (c) Kumla SF
MAJ
4 Wedevågloppet (c) Wedevågs IF
11 Hälleforsterrängen (c) Hällefors LK
11 Svillingeruset (c) Svillinge IF
18 Göteborgsvarvet (SM halvmarathon)
19 Spartacusstafetten IF Spartacus
20 VårRuset (c) KFUM Örebro
21 Gubbracet (c) KFUM Örebro
25 GIF-spelen (c) Glanshammars IF
25-26 SM-JSM-USM-VSM Stafett Stockholm
29 Fjugestaloppet (c) Fjugesta IF
30 Vintrosaloppet (c) Vintrosa IS
JUNI
1 Stockholm Marathon (SM)
3 Rallarrundan (c) OK Tisaren
6 Lindesjönloppet Storådalens SK
15 Närkespelen (c) Stocksäter - Åsbro
15 Fröviloppet Frövi IK
19 DM-VDM 5000 m
29 Viby marathon (c) DM-VDM Östansjö SK
JULI
11-14 U23-EM Gävle
13 Semesterhalvmaran (c) LK Gränslöst
13 Sommarmilen LK Gränslöst
18-21 U20-EM Borås
28 Dalenrundan Brevens IF
AUGUSTI
3 DM-VDM 10000 m Stocksäters IF
9-11 USM15-16 Trollhättan
9-11 JSM-USM17 Göteborg
10 Stripastafetten Storådalens SK
10 Svartåloppet Svartå IF
16-18 VSM Huddinge
17-18 Nordiska juniorkampen Uppsala
22 Blodomloppet (c) IF Start
24 Östansjöloppet (c) Östansjö SK
24-25 Finnkampen Stockholm
27-28 Ungdoms-DM dag 1-2 Stocksäters IF
30-1 SM Karlstad
31 Kilsbergen Trailrun (c) IF Örebrolöparna
SEPTEMBER
1 Kilsbergskampen, UDM dag 3 (c) Fjugesta IF
3 Stafesten för Unicef (c) KFUM Örebro
5-15 VEM Venezia, ITA
8 Tarstaborgsrundan Pålsboda GoIF
14 Norasjön Runt (c) IFK Nora
14-15 Svealands 13-14 år Västerås
21 Bergslagsleden Ultra (c) Nature Running
22 Wadköpingslöpet Karlslunds IF
29 Annaloppet IFK Nora
29-6 VM Doha, QAT
OKTOBER
5 DM-VDM terräng 8000/12000 m Storådalens SK
12 Å-stadsloppet (c) KFUM Örebro
12-13 SM-JSM-USM-VSM Terräng Umeå
19 Hostruset (c) IF Start
NOVEMBER
2 Kilsbergsleden (c) Örebro AIK
10 NM-JNM Terräng
DECEMBER
7 Lucialoppet (c) Vretstorps IF
8 EM-JEM Terräng Lisboa, POR
31 Sylvesterloppet IFK Nora
 
(c) = central sanktion SFIF