Resultat Närkes DM 10000 m 16 aug 2014

  Glanshammars IF arrangerade på Skölvboslätt
 
    MK 10000 M A-HEAT      
1Per Sjögren -79 (M35)KFUM Örebro32:49.27
2Peter Wiker -72 (M40)Hällefors LK33:54.58
3Leif Sjöström -68 (M45)IF Göta Karlstad (ej DM)34:09.57
4Jakob Nilsson -84Örebro AIK34:25.96
5Haben Kidane -98Hällefors LK34:52.71
6Mokhtar Bennis -67 (M45)Örebro AIK35:08.94
7Henrik Eknor -83Örebro AIK35:45.60
8Dan Bäck -75 (M35)Kumla SF36:14.44
9Pär Englund -77 (M35)Örebro AIK36:29.19
10Villem Raudsepp -80Örebro AIK36:30.16
11Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK36:31.92
12Johan Ingjald -87IF Start36:39.05
13Linus Ryefalk -80Örebro AIK36:58.35
14Sebastian Torstensson -91Karlslunds IF37:11.26
15Tomas Andersson -70 (M40)IF Göta Karlstad (ej DM)37:22.79
16Simon Undemar -79 (M35)Karlslunds IF39:46.03
-Karl-Martin Nordling -77 (M35)IF Göta Karlstad (ej DM)bröt
-Daniel Persson -74 (M40)Kumla SFbröt

    MK 10000 M B-HEAT      
1Anders Larsson -69 (M45)Örebro AIK37:01.53
2Mikael Edberger -70 (M40)Örebro AIK37:11.90
3Tony Larsson -71 (M40)Kungsörs SK (ej DM)37:29.23
4Sören Forsberg -63 (M50)IF Start37:39.86
5Elias Zika-81IF Start38:21.82
6Jesper Damström -70 (M40)Örebro AIK38:28.52
7Edita Martuseviciute -85IF Start39:06.34
8Ronny Collin -69 (M45)Örebro AIK39:17.47
9Gabriella Eliason -75 (K35)IF Start39:21.22
10Karl Nilsson -79 (M35)Örebro AIK39:24.63
11Magnus Värnqvist -74 (M40)Örebro AIK39:37.54
12Johan Gunnarsson -72 (M40)Glanshammars IF39:56.61
13Anders Malmstigen -62 (M50)Glanshammars IF41:04.98
14Peter Törnqvist -69 (M45)Östansjö SK41:21.03
15Roger Elimä -78 (M35)Örebro AIK41:52.85
16Jonas Janegren -79 (M35)Östansjö SK42:55.83
-Dan Grabö -82Örebro AIKbröt
-Erica Lech -77 (K35)Örebro AIKbröt
-Lennart Eriksson -66 (M45)IF Göta Karlstad (ej DM)bröt
-Kenneth Karlsson -66 (M45)Åsbro GoIFbröt

    MK 10000 M C-HEAT      
1Kenth Pettersson -70 (M40)Örebro AIK41:02.40
2Tauno Mertala -53 (M60)IF Start41:26.97
3Anders Johansson -72 (M40)Kvismaredalens IF42:07.92
4Ia Sandberg -69 (K45)Örebro AIK42:38.92
5Karl Kind -90Örebro AIK42:41.07
6Johan Svanholm -76 (M35)Örebro AIK42:59.51
7Johan Östman -76 (M35)IF Start42:59.60
8Maria Eriksson -76 (K35)IF Start43:02.31
9Mikael Selvin -78 (M35)Örebro AIK43:14.11
10Daniel Andersson -77 (M35)IF Start43:16.59
11Anders Malmskär -67 (M45)Aspa IK43:17.41
12Annika Lindblom -60 (K50)Glanshammars IF43:26.64
13Krister Romedahl -50 (M60)IF Spartacus43:29.17
14Charlotte Nilsson -66 (K45)IF Start43:38.01
15Torbjörn Persson -63 (M50)Östansjö SK43:42.64
16Kent Ekblad -57 (M55)Glanshammars IF43:47.79
17Klas Flygare -65 (M45)Glanshammars IF43:50.10
18Ingrid Ziegler -76 (K35)Örebro AIK44:22.53
19Fredrik Neuman -85Örebro AIK45:14.34
20Lars-Åke Kvist -74 (M40)Örebro AIK45:45.62
21Mattias Rekonius -72 (M40)Örebro AIK46:23.95
-Terje Kristiansen -68 (M45)Östansjö SKbröt

    MK 10000 M D-HEAT      
1Stig Jonsson -62 (M50)Laxå OK43:36.28
2Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF43:38.08
3Anton Östebo -96Glanshammars IF43:43.51
4Rose-Marie Enmalm -54 (K60)IF Start44:12.83
5Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK44:20.89
6Sven Nilsson -58 (M55)IF Start44:25.61
7Andreas Jonsson -90Östansjö SK44:25.81
8Åke Leverin -39 (M75)Väsby IK (ej DM)44:28.06
9Åge Sollien -62 (M50)Örebro AIK44:35.79
10Anna Pettersson -70 (K40)IF Start45:20.96
11Mats Stenmarck -50 (M60)IF Start45:50.18
12Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK46:30.51
13Eric Malm -49 (M65)IFK Nora46:33.19
14Fredrik Hartman -68 (M45)Örebro AIK46:34.05
15Daniel Borg -74 (M40)IFK Nora47:21.88
16Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK47:40.72
17Maja Björkebäck -80Örebro AIK48:40.77
18Mats Franzén -65 (M45)Östansjö SK49:03.68

    MK 10000 M E-HEAT      
1Erik Olofsson -61 (M50)Östansjö SK48:14.82
2Ann-Sofie Berg -74 (K40)Örebro AIK48:52.68
3Martin Östebo -58 (M55)Glanshammars IF48:54.47
4Annelie Pettersson -68 (K45)Örebro AIK48:57.62
5Jan Myrtorp -41 (M70)Östansjö SK50:38.59
6Bo Wilhelmsson -60 (M50)Åsbro GoIF52:03.90
7Tanja Halme -62 (K50)Östansjö SK52:43.69
8Birgitta Jansson -42 (K70)Storådalens SK53:00.18
9Anna Janegren -82Östansjö SK53:28.84
10Malin Karlsson -88Östansjö SK53:28.89
11Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF55:57.37
12Carina Wahlström -61 (K50)Aspa IK59:43.36
13Elin Jansson -88Östansjö SK1:03:45,0m
14Ingegerd Eklund -41 (K70)Brohyttans IF1:18:37,0m
15Samuel Eriksson -38 (M75)Brohyttans IF1:25:31,6m
-Gun Karlsson -42 (K70)Aspa IKbröt

    MÄN 10000 M  SAMLAD LISTA    
1Per Sjögren -79 (M35)KFUM Örebro32:49.27
2Peter Wiker -72 (M40)Hällefors LK33:54.58
3Leif Sjöström -68 (M45)IF Göta Karlstad (ej DM)34:09.57
4Jakob Nilsson -84Örebro AIK34:25.96
5Haben Kidane -98Hällefors LK34:52.71
6Mokhtar Bennis -67 (M45)Örebro AIK35:08.94
7Henrik Eknor -83Örebro AIK35:45.60
8Dan Bäck -75 (M35)Kumla SF36:14.44
9Pär Englund -77 (M35)Örebro AIK36:29.19
10Villem Raudsepp -80Örebro AIK36:30.16
11Johan Ingjald -87IF Start36:39.05
12Linus Ryefalk -80Örebro AIK36:58.35
13Anders Larsson -69 (M45)Örebro AIK37:01.53
14Sebastian Torstensson -91Karlslunds IF37:11.26
15Mikael Edberger -70 (M40)Örebro AIK37:11.90
16Tomas Andersson -70 (M40)IF Göta Karlstad (ej DM)37:22.79
17Tony Larsson -71 (M40)Kungsörs SK (ej DM)37:29.23
18Sören Forsberg -63 (M50)IF Start37:39.86
19Elias Zika-81IF Start38:21.82
20Jesper Damström -70 (M40)Örebro AIK38:28.52
21Ronny Collin -69 (M45)Örebro AIK39:17.47
22Karl Nilsson -79 (M35)Örebro AIK39:24.63
23Magnus Värnqvist -74 (M40)Örebro AIK39:37.54
24Simon Undemar -79 (M35)Karlslunds IF39:46.03
25Johan Gunnarsson -72 (M40)Glanshammars IF39:56.61
26Kenth Pettersson -70 (M40)Örebro AIK41:02.40
27Anders Malmstigen -62 (M50)Glanshammars IF41:04.98
28Peter Törnqvist -69 (M45)Östansjö SK41:21.03
29Tauno Mertala -53 (M60)IF Start41:26.97
30Roger Elimä -78 (M35)Örebro AIK41:52.85
31Anders Johansson -72 (M40)Kvismaredalens IF42:07.92
32Karl Kind -90Örebro AIK42:41.07
33Jonas Janegren -79 (M35)Östansjö SK42:55.83
34Johan Svanholm -76 (M35)Örebro AIK42:59.51
35Johan Östman -76 (M35)IF Start42:59.60
36Mikael Selvin -78 (M35)Örebro AIK43:14.11
37Daniel Andersson -77 (M35)IF Start43:16.59
38Anders Malmskär -67 (M45)Aspa IK43:17.41
39Krister Romedahl -50 (M60)IF Spartacus43:29.17
40Stig Jonsson -62 (M50)Laxå OK43:36.28
41Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF43:38.08
42Torbjörn Persson -63 (M50)Östansjö SK43:42.64
43Anton Östebo -96Glanshammars IF43:43.51
44Kent Ekblad -57 (M55)Glanshammars IF43:47.79
45Klas Flygare -65 (M45)Glanshammars IF43:50.10
46Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK44:20.89
47Sven Nilsson -58 (M55)IF Start44:25.61
48Andreas Jonsson -90Östansjö SK44:25.81
49Åke Leverin -39 (M75)Väsby IK (ej DM)44:28.06
50Åge Sollien -62 (M50)Örebro AIK44:35.79
51Fredrik Neuman -85Örebro AIK45:14.34
52Lars-Åke Kvist -74 (M40)Örebro AIK45:45.62
53Mats Stenmarck -50 (M60)IF Start45:50.18
54Mattias Rekonius -72 (M40)Örebro AIK46:23.95
55Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK46:30.51
56Eric Malm -49 (M65)IFK Nora46:33.19
57Fredrik Hartman -68 (M45)Örebro AIK46:34.05
58Daniel Borg -74 (M40)IFK Nora47:21.88
59Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK47:40.72
60Erik Olofsson -61 (M50)Östansjö SK48:14.82
61Martin Östebo -58 (M55)Glanshammars IF48:54.47
62Mats Franzén -65 (M45)Östansjö SK49:03.68
63Jan Myrtorp -41 (M70)Östansjö SK50:38.59
64Bo Wilhelmsson -60 (M50)Åsbro GoIF52:03.90
65Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF55:57.37
66Samuel Eriksson -38 (M75)Brohyttans IF1:25:31,6m

    KVINNOR 10000 M  SAMLAD LISTA    
1Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK36:31.92
2Edita Martuseviciute -85IF Start39:06.34
3Gabriella Eliason -75 (K35)IF Start39:21.22
4Ia Sandberg -69 (K45)Örebro AIK42:38.92
5Maria Eriksson -76 (K35)IF Start43:02.31
6Annika Lindblom -60 (K50)Glanshammars IF43:26.64
7Charlotte Nilsson -66 (K45)IF Start43:38.01
8Rose-Marie Enmalm -54 (K60)IF Start44:12.83
9Ingrid Ziegler -76 (K35)Örebro AIK44:22.53
10Anna Pettersson -70 (K40)IF Start45:20.96
11Maja Björkebäck -80Örebro AIK48:40.77
12Ann-Sofie Berg -74 (K40)Örebro AIK48:52.68
13Annelie Pettersson -68 (K45)Örebro AIK48:57.62
14Tanja Halme -62 (K50)Östansjö SK52:43.69
15Birgitta Jansson -42 (K70)Storådalens SK53:00.18
16Anna Janegren -82Östansjö SK53:28.84
17Malin Karlsson -88Östansjö SK53:28.89
18Carina Wahlström -61 (K50)Aspa IK59:43.36
19Elin Jansson -88Östansjö SK1:03:45,0m
20Ingegerd Eklund -41 (K70)Brohyttans IF1:18:37,0m

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram