TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2015

Mästerskapstävlingar och rekord 2015
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Närkes inneserie 1000 m i Örebro 16 december (GIF-KFUM-SIF-ÅGoIF-ÖAIK)
 
Lucialoppet i Vretstorp 12 december (Östansjö SK)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 28 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)
 
Vinterspelen i Örebro 14 november (Glanshammars IF)
 
DM-VDM i terränglöpning i Ånnaboda 7 november (Örebro AIK)
 
Kilsbergsleden i Örebro 31 oktober (Örebro AIK)
 
SM-USM-VSM i terränglöpning i Uddevalla 24-25 oktober
Män 12000 m: 16) Linus Rosdal, KFUM Örebro 39.11  18) Martin Regborn, KFUM Örebro 39.20
P16 4000 m: 6) Jack Karlsson, KFUM Örebro 13.28
K40 4000 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 14.51
 
Hostruset i Örebro 17 oktober (IF Start)
 
Å-stadsloppet i Örebro 10 oktober (KFUM Örebro)
 
Annaloppet i Nora 4 oktober (IFK Nora)
 
Karlslundsloppet i Örebro 3 oktober (Karlslunds IF)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 20 september (Pålsboda GoIF)
 
Sverige-Finland i Stockholm 12-13 september
Män längd: 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,90
Män spjut: 6) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 76,40
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,83
Kvinnor 100 m häck: 5) Malin Eriksson 14,03
Kvinnor 4x100 m: 1) Sverige (Elin Östlund sträcka 4)
F17 100 m: 3) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,32
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,69
F17 4x100 m: 1) Sverige (Fanny Runheim sträcka 2)
 
Norasjön Runt (VDM halvmarathon) 12 september (IFK Nora)
 
SM mångkamp i Gävle 5-6 september
Män tiokamp: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7125p
P15 åttakamp: 3) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4104p
F15 sexkamp: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3094p
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Falun 5-6 september
Närkesmedaljörer:
P14 1500 m hinder: 2) Melker Forsberg, Glanshammar 5.15,40  3) Gustaf Otterhed, KFUM Örebro 5.19,59
P14 tresteg: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 11,70
P13 600 m: 3) Wilhelm Bergentz, KFUM Örebro 1.39,12
P13 1500 m: 1) Wilhelm Bergentz 4.43,82
F13 200 m: 3) Klara Frih, Åsbro 27,67
F13 600 m: 1) Klara Frih 1.38,88
F13 Stav: 1) Emma Johansson, Stocksäter 3,00
F13 Längd 2) Klara Frih 5,12
 
VSM i femkamp i Huddinge 5 september
Närkesmedaljörer:
M35: 3) Erik Henrysson, Nora 2250p
M45: 3) Kolë Lleshi, Nora 2741p
 
Kilsbergen Trail Run i Ånnaboda 5 september (Nature Running)
 
Kilsbergskampen och ungdoms-DM i Garphyttan 29 augusti (Fjugesta IF)
 
Hjulsjöjoggen 29 augusti (Hjulsjö Byförening LK)
 
Östansjöloppet 22 augusti (Östansjö SK)
 
Junior-SM i Kalmar 21-23 augusti
M22 2000 m hinder: 4) Abshir Awees, KFUM Örebro 6.27,32
M22 höjd: 3) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,95
M22 spjut: 1) Theodor Thor, KFUM Örebro 67,17
P19 2000 m hinder: 5) William Fransson, KFUM Örebro 6.47,91
P19 längd: 6) Anton Östebo, Glanshammar 6,55
P17 400 m: 5) Andreas Führ, KFUM Örebro 51,97 (försök 51,35)
P17 1500 m: 7) Haben Kidane, Hällefors 4.15,93
P17 3000 m: 5) Haben Kidane 9.05,21 P17 höjd: 8) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1,81
F19 stav: 7) Fanny Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro
F17 stav: 2) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,32
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,64
F17 slägga: 8) Josefine Larsson, Glanshammar 44,04
 
Ungdoms-SM i Karlskrona 21-23 augusti
P16 800 m: 4) Jonathan Gustavsson, KFUM Örebro 2.02,42  6) Tobias Tranderyd, KFUM Örebro 2.05,29
P16 höjd: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,89
P16 stav: 2) Tom Johansson 3,98
P15 800 m: 3) Alexander Larsson, KFUM Örebro 2.04,26
P15 80 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 11,29
P15 stav: 3) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3,51  7) Jack Tranderyd, KFUM Örebro 2,93
P15 längd: 3) Gustav Karlsson 6,07
P15 slägga: 6) Tomas Johansson 42,04
F16 100 m: 1) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,22
F16 längd: 3) Fanny Runheim 5,54
F15 300 m häck: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 48,88
F15 stav: 6) Amanda Bollmann, KFUM Örebro 2,33
F15 längd: 7) Therese Knutsson, Glanshammar 5,01
F15 tresteg: 7) Therese Knutsson 10,38
 
Blodomloppet i Örebro 20 augusti (IF Start)
 
Örebro Ungdomsgala 15 augusti (KFUM Örebro)
 
DM 10000 m i Hallsberg 15 augusti (Stocksäters IF)
 
Stripastafetten i Guldsmedshyttan 8 augusti (Storådalens SK)
 
SM i Söderhamn 7-9 augusti
Män 1500 m: 5) Tim Sundström, KFUM Örebro 3.51,62 (försök 3.50,35)
Män 5000 m: 15) Martin Regborn, KFUM Örebro 15.11,14
Män höjd: 11) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,90
Män stav: 6) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,01  9) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4,77
Män längd: 2) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,79  11) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 6,83
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 78,32  9) Theodor Thor, KFUM Örebro 65,21
Kvinnor 100 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,70
Kvinnor 5000 m: 8) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 17.01,28
Kvinnor 10000 m: 6) Josefin Gerdevåg 36.00,73
Kvinnor 100 m häck: 1) Malin Eriksson, KFUM Örebro 14,13
Kvinnor längd: 10) Fanny Runheim, KFUM Örebro 5,72 (kval 5,84)
 
Käglanloppet i Fellingsbro 1 augusti (Fellingsbro AIK)
 
European Youth Olympic Festival i Tbilisi, GEO 27 juli - 1 aug
F16 100 m: 7) Fanny Runheim, KFUM Örebro 12,52 (försök 12,07)
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 26 juli (Brevens IF)
 
VSM i Uddevalla 24-26 juli
Närkesmedaljörer:
K40 5000 m: 1) Gabriella Eliason, Start 19.34,06
M35 höjd: 3) Christian Brun, KFUM Örebro 1,70
M55 spjut: 2) Per Emion, KFUM Örebro 40,35
M60 800 m: 3) Tauno Mertala, Start 2.39,71
 
Ungdoms-VM i Cali, COL 15-17 juli
F17 tresteg: 5) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,98
 
Universiaden i Gwangju, KOR 8-12 juli
Män spjut: 12) Jiannis Smalios, KFUM Örebro 73,77
 
Europacupen mångkamp i Inowroclaw, POL 4-5 juli
Män tiokamp: 17) Rasmus Karlsson, KFUM Örebro 7026p
 
Viby Marathon 4 juli (Östansjö SK)
 
Lag-EM Super League i Tjeboksary, RUS 20-21 juni
Män längd: 4) Andreas Otterling, KFUM Örebro 7,98
 
DM 5000 m i Glanshammar 17 juni (Glanshammars IF)
 
Fröviloppet 13 juni (Frövi IK)
 
Estland-Sverige-Finland mångkamp i Tartu, EST 6-7 juni
Män tiokamp: 8) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 7263p
 
Fellingsbroloppet 6 juni (Fellingsbro AIK)
 
Stocksätersspelen i Hallsberg 6 juni (Stocksäters IF)
 
Fjugestaloppet 3 juni (Fjugesta IF)
 
SM i marathon i Stockholm 30 maj
Kvinnor: 4) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.49.57
Män: 5) Erik Anfält, Örebro AIK 2.28.09
 
The Run i Kvarntorp 25 maj (Kumla SF)
 
GIF-spelen i Glanshammar 23 maj (Glanshammars IF)
 
Vårruset i Örebro 20 maj (KFUM Örebro)
 
Grabbhalvan i Örebro 19 maj (KFUM Örebro)
 
Stafett-SM i Sollentuna 16-17 maj
Män 4x1500 m: 4) KFUM Örebro (William Fransson - Tim Sundström - Abshir Awees - Per Sjögren) 16.57,13
Kvinnor 3x1500 m: 3) KFUM Örebro (Erika Bergentz - Josefin Gerdevåg - Lisa Brorson) 14.58,07
P15 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Gustav Zetterlund - Jack Tranderyd - Alexander Larsson) 7.03,13
F15 3x800 m: 6) KFUM Örebro (Maja Hagelvik - Jessica Persson - Hanna Säfström) 7.42,70
 
Hälleforsterrängen 16 maj (Hällefors LK)
 
Spartacusstafetten i Örebro 10 maj (IF Spartacus)
 
SM i halvmarathon i Stockholm 9 maj
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 1.17.48  5) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 1.19.14.
 
DM-UDM-VDM terräng i Odensbacken 9 maj (Kvismaredalens IF)
 
Wedevågloppet 2 maj (Wedevågs IF)
 
Munkastigen Trailrun Olshammar-Laxå 25 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 25 april (Kumla SF)
 
SM-milen i Malmö 18 april
Män: 14) Linus Rosdal, KFUM Örebro 31.08  18) Per Sjögren, KFUM Örebro 31.24
Kvinnor: 4) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 35.27
K22: 4) Lisa Bergdahl, Glanshammar 39.46
 
ÖAIK Halvmarathon 15 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 28 mars (IF Start)
 
IEM för veteraner i Torun, POL 23-28 mars
K40 800 m: 2) Erika Bergentz, KFUM Örebro 2.20,94
K40 1500 m: 2) Erika Bergentz 4.36,61 (svenskt rekord K40)
M40 800 m: 13) Jonas Rosengren, KFUM Örebro 2.07,51
M40 1500 m: 11) Jonas Rosengren 4.20,95
 
Mars-spelen i Örebro 21-22 mars (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Västerås 14-15 mars
Närkesmedaljörer:
P14 1000 m: 3) Melker Forsberg, Glanshammar 2.58,11
P14 tresteg: 2) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 11,63
F14 60 m: 3) Moa Eklundh, KFUM Örebro 8,05
F14 60 m häck: 3) Emily Capobianco, KFUM Örebro 9,48 (försök 9,38)
F14 längd: 3) Emily Capobianco 5,04
 
IUSM i Örebro 7-8 mars
P16 1500 m: 5) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 4.22,49 (försök 4.19,37)
P16 höjd: 2) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,85  5) Robin Edqvist, KFUM Örebro 1,83
P16 stav: 2) Tom Johansson 4,02
P15 1000 m: 4) Alexander Larsson, KFUM Örebro 2.46,25
P15 60 m häck: 2) Gustav Karlsson, KFUM Örebro 8,74
P15 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 3,82  7) Jack Tranderyd, KFUM Ö-o 2,93
P15 längd: 2) Gustav Karlsson 6,04
P15 vikt: 4) Sebastian Erlandh, KFUM Örebro 14,35
F16 60 m: 8) Moa Seger, Glanshammar 7,95
F16 400 m: 2) Moa Seger 58,61
F15 höjd: 8) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 1,54
F15 stav: 2) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,57
F15 vikt: 4) Alice Nilsson, KFUM Örebro 14,05
 
IVSM i Borås 6-8 mars
Närkesmedaljörer:
K40 1500 m: 1) Erika Bergentz, KFUM Örebro 4.41,87
K45 1500 m: 1) Lotta Lennartsson, KFUM Örebro 5.15,08
 
IEM i Praha, CZE 5-8 mars
Män längd: 3) Andreas Otterling, KFUM Örebro 8,06
Kvinnor 60 m heat 1: 4) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,39  (sf3 7,42)
 
IJSM i Göteborg 28 februari - 1 mars
M22 1500 m: 4) Abshir Aweys, KFUM Örebro 4.07,79
M22 höjd: 5) Edvin Heggemann, KFUM Örebro 1,96
P19 kula: 6) Anton Johansson, KFUM Örebro 15,26
P17 höjd: 7) Mikael Jansson, KFUM Örebro 1,84 K22 1500 m: 6) Lisa Bergdahl, Glanshammar 4.49,81  8) Louise Sundström, KFUM Örebro 5.01,22
F19 1500 m: 8) Elina Andersson, KFUM Örebro 5.01,88
F17 60 m: 8) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 7,92 (försök 7,82)
F17 stav: 3) Elin Domberg, KFUM Örebro 3,35
F17 längd: 1) Fanny Ernestam 5,73
F17 tresteg: 1) Fanny Ernestam 12,54
F17 vikt: 8) Josefine Larsson, Glanshammar 11,86
 
ISM i Sätra 21-22 februari
Män stav: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5.17  5) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4.95
Kvinnor 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,41
Kvinnor 60 m häck: 2) Malin Eriksson, KFUM Örebro 8,57
Kvinnor tresteg: 2) Fanny Ernestam, KFUM Örebro 12,87
 
Tybblelundsspelen i Örebro 21 februari (KFUM Örebro)
 
Örebro Indoor Games 10-11 januari (KFUM Örebro)