TÄVLINGSRESULTAT:
2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2017

Mästerskapstävlingar och rekord 2017
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Lucialoppet i Vretstorp 9 december (Östansjö SK och Vretstorps IF)
 
Triumfglass-spelen i Örebro 25 november (Stocksäters IF -Åsbro GoIF)
 
Vinterspelen i Örebro 18 november (Glanshammars IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 4 november (Örebro AIK)
 
SM-JSM-USM-VSM terräng i Flemingsberg 28-29 oktober
P15 4000 m: 3) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 14.30  9) Noha Olsson, Thorengruppen 15.06
P16 4000 m: 8) Melker Forsberg, KFUM Örebro 14.44
M50 8000 m: 6) Sören Forsberg, Örebro AIK 34.24
M60 4000 m: 10) Tauno Mertala, Start 18.50
K40 4000 m: 8) Maria Eriksson, Start 17.15
K45 4000 m: 4) Anna Pettersson, Start 17.31  5) Marie Dasler, Start 17.38
 
DM-VDM i terränglöpning i Åsbro 21 oktober (Åsbro GoIF)
 
Å-stadsloppet i Örebro 14 oktober (KFUM Örebro)
 
Hostruset i Örebro 7 oktober (IF Start)
 
Annaloppet i Nora 1 oktober (IFK Nora)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 17 september (Pålsboda GoIF)
 
SM mångkamp i Linköping 9-10 september
F17 sjukamp: 4) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 3558p  5) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 2642p
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Gävle 9-10 september
Närkesmedaljörer:
P14 2000 m: 3) Viktor Sjökvist, Stocksäter 6.37,56
P14 stav: 3) Joel Bergquist, Stocksäter 2,96
P13 600 m: 2) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 1.38,46
P13 1500 m: 2) Alvin Reinebo, KFUM Örebro 4.58,82
F14 300 m häck: 2) Tindra Frykholm, Glanshammar 48,58
F14 höjd: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 1,64
F14 tresteg: 2) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,99
F13 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,30
F13 stav: 1) Isabell Lundholm, Thorengruppen 2,80
F13 kula: 1) Tilda Bernhult, Thorengruppen 12,95
F13 diskus: 1) Tilda Bernhult 31,99  2) Wilma Gäverth, Åsbro 30,22
F13 slägga: 2) Alva Nilsson, Thorengruppen 41,99
F13 spjut: 3) Tilda Bernhult 34,01
 
Norasjön Runt 9 september (IFK Nora)
 
Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 3 september (Nature Running)
 
Sverige - Finland i Stockholm 2-3 september
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, Thorengruppen 77,77
Män stav: 6) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4,88
Män 4x100 m: Odain Rose, Thorengruppen på sträcka 1 i Sveriges vinnande lag
Kvinnor 100 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,93
Kvinnor 200 m: 1) Elin Östlund 23,74
Kvinnor spjut: 6) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 50,33
Kvinnor 4x100 m: Elin Östlund på sträcka 4 i Sveriges vinnande lag
Pojkar 200 m: 3) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,33
Pojkar 4x100 m: Rasmus Hugosson sträcka 4 i Sveriges lag
 
Kilsbergskampen och UDM i Garphyttan 27 augusti (Fjugesta IF)
 
Östansjöloppet 26 augusti (Östansjö SK)
 
VSM i halvmarathon i Mariestad 26 augusti
K40: 3) Maria Eriksson, Start 1.37.24
K45: 1) Åsa Höög, Kumla 1.25.48
 
Friidrotts-SM i Helsingborg 25-27 augusti
Män 100 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 10,34
Män 5000 m: 10) Per Sjögren, KFUM Örebro 14.41,79
Män 10000 m: 10) Per Sjögren 30.48,70
Män stav: 2) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,10  5) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,72  7) Dennis Bergetoft, KFUM Örebro 4,72
Män diskus: 10) Albin Lager, KFUM Örebro 48,65
Män spjut: 1) Jiannis Smalios, Thorengruppen 77,05
Kvinnor 100 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 11,66
Kvinnor 200 m: 1) Elin Östlund 23,44
Kvinnor spjut: 3) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 51,49
 
Blodomloppet i Örebro 24 augusti (IF Start)
 
VSM i Karlskrona 18-20 augusti
M45 200 m: 3) Kolë Lleshi, Nora 26,48
M45 800 m: 3) Rodney Hundermark, Nora 2.15,29
M45 kula: 3) Kolë Lleshi 10,64
M65 höjd: 3) Börje Nordin, Åsbro 1,24
M65 längd: 2) Börje Nordin 4,29
M65 kula: 2) Börje Nordin 9,66
M65 diskus: 3) Börje Nordin 31,12
M75 200 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 37,51
M75 400 m: 3) Jan Myrtorp 1.29,93
K40 5000 m: 3) Maria Eriksson, Start 20.50,40
K40 10000 m: 2) Maria Eriksson 43.17,45
 
Ungdoms-DM i Glanshammar 17 och 24 aug (Glanshammars IF)
 
Svartåloppet 12 augusti (Svartå IF)
 
Stripastafetten 12 augusti (Storådalens SK)
 
USM i Falun 11-13 augusti
P16 200 m: 1) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,47
P16 400 m: 5) Gustaf Otterhed, Thorengruppen 53,05
P16 1500 m: 4) Melker Forsberg, KFUM Örebro 4.18,33
P16 2000 m hinder: 5) Melker Forsberg 6.41,95
P16 höjd: 5) Marcus Führ, KFUM Örebro 1,78
P16 stav: 5) Erik Hanell, KFUM Örebro 3,80  8) Karl Johansson, Stocksäter 3,71
P16 längd: 5) Rasmus Hugosson 6,90
F16 100 m: 6) Moa Eklundh, KFUM Örebro 12,45
F16 tresteg: 1) Emily Capobianco, KFUM Örebro 11,39
F15 300 m: 3) Klara Frih, Åsbro 42,26  5) Cornelia Fernsten, KFUM Örebro 43,32
F15 800 m: 1) Klara Frih 2.19,60
F15 300 m häck: 4) Clara Bernhult, Thorengruppen 45,36
F15 stav: 3) Emma Johansson, Stocksäter 3,19
F15 tresteg: 6) Clara Bernhult 10,97
 
JSM i Gävle 11-13 augusti
M22 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 52,58
P19 100 m: 5) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 10,89
P19 1500 m: 8) Jack Karlsson, KFUM Örebro 4.06,57
P19 höjd: 6) Tom Johansson, KFUM Örebro 1,92
P19 stav: 3) Tom Johansson 4,51
P19 längd: 1) Jonatan Hirsh 7,18
P17 800 m: 6) Alexander Larsson, KFUM Örebro 1.59,42
P17 300 m häck: 2) Gustav Karlsson, Thorengruppen 38,67
P17 längd: 7) Jonathan Granath, Thorengruppen 6,22
F19 100 m: 4) Ida Thunberg, KFUM Örebro 12,09
F19 100 m häck: 1) Ida Thunberg 14,34
F19 längd: 7) Ida Thunberg 5,62
F19 spjut: 8) Eunice Nilsson, Thorengruppen 34,38
F17 höjd: 5) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 1,57
F17 stav: 3) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,21
F17 längd: 5) Therese Knutsson, Glanshammar 5,13
F17 tresteg: 8) Therese Knutsson, Glanshammar 10,89
F17 kula: 8) Linnéa Bodin 10,57
F17 slägga: 6) Alice Nilsson, Thorengruppen 49,68
F17 spjut: 6) Linnéa Bodin 32,33
 
DM-VDM 10000 m i Hallsberg 6 augusti (Stocksäters IF)
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 30 juli (Brevens IF)
 
European Youth Olympic Festival i Györ, HUN 24-29 juli
P16 200 m: 5) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 22,17w (försök 2,09)
 
Deaflympics i Samsun, TUR 23-29 juli
Män spjut: 2) Theodor Thor, Thorengruppen 66,58
 
Semesterhalvmaran och Sommarmilen i Torp 22 juli (LK Gränslöst)
 
Viby Marathon i Östansjö 1 juli (Östansjö SK)
 
DM-VDM 5000 m i Glanshammar 21 juni (Glanshammars IF)   YouTube!
 
Fröviloppet 17 juni (Frövi IK)
 
SM-VSM 10 km väg i Stockholm 15 juni
Män: 10) Per Sjögren, KFUM Örebro 31.34
K45: 2) Anna Pettersson, Start 42.38
K65: 1) Susanne Malmqvist, Start 51.13
 
Närkespelen i Hallsberg 10 juni (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
Gallaberget Trailrun i Vretstorp 8 juni (Vretstorps IF)
 
Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)
 
SM i marathon i Stockholm 3 juni
Män: 5) Erik Anfält, Örebro AIK 2.29.24  16) Niklas Bitén, Svillinge 2.37.37
Kvinnor: 10) Mikaela Kemppi, Örebro AIK 2.57.37  15) Ingrid Ziegler, Örebro AIK 3.02.51
 
Vårruset i Örebro 31 maj (KFUM Örebro)
 
Gubbracet i Örebro 30 maj (KFUM Örebro)
 
Rallarrundan i Hallsberg 29 maj (OK Tisaren)
 
Stafett-SM i Malmö 27-28 maj
Män 4x100 m: 4) Thorengruppen TFC (Braulio Ribeiro - Eric Larsson - Alexander Andersson - Odain Rose) 42,41
P19 3x800 m: 4) KFUM Örebro (Alexander Larsson - Jack Karlsson - Jonathan Gustafsson) 6.04,22
P19 1000 m: 4) KFUM Örebro (Tobias Tranderyd - Anders Pihlblad - Jonatan Hirsh - Kristoffer Kold Erlandsen) 2.04,02
P17 4x100 m: 6) KFUM Örebro (Karl Hällgren - Axel Sandberg - Amir Musa - Rasmus Hugosson) 45,36
F17 4x100 m: 6) KFUM Örebro (Emily Capobianco - Ida Pettersson - Ingrid Holmquist - Moa Eklundh) 49,57 (försök 49,55)
 
Fjugestaloppet 24 maj (Fjugesta IF)
 
Spartacusstafetten i Örebro 14 maj (IF Spartacus)
 
GIF-spelen i Glanshammar 13 maj (Glanshammars IF)
 
Hälleforsterrängen 13 maj (Hällefors LK)
 
Wedevågloppet 6 maj (Wedevågs IF)
 
Munkastigen Trailrun 29 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 29 april (Kumla SF)
 
ÖAIK Halvmarathon 19 april (Örebro AIK)
 
DM-UDM-VDM terräng i Guldsmedshyttan 8 april (Storådalens SK)
 
Startmilen i Örebro 1 april (IF Start)
 
Marsspelen i Örebro 25-26 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Uppsala 18-19 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Joel Bergquist, Stocksäter 2,97
F14 höjd: 2) Klara Frykholm, Glanshammar 1,61
F14 tresteg: 3) Jennifer Axelsson, Wedevåg 10,42
F13 60 m: 2) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,27
F13 stav: 3) Alva Nilsson, Thorengruppen 2,33
F13 längd: 2) Ebba Asp 4,92
F13 kula: 2) Tilda Bernhult, Thorengruppen 12,64
 
Nora Marathon 18 mars (IFK Nora)
 
Närkes inneserie 3000 m i Örebro 13 mars (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)
 
Tybblelundsspelen i Örebro 11 mars (KFUM Örebro)
 
IVNM i Huddinge 10-12 mars
M35 60 m: 1) Erik Henrysson, Nora 7,79
M35 längd: 2) Erik Henrysson 6,04
M45 60 m: 8) Kolë Lleshi, Nora 8,05 (försök 7,96)
M45 800 m: 4) Rodney Hundermark, Nora 2.13,70
M45 1500 m: 4) Rodney Hundermark 4.46,76
M45 kula: 4) Kolë Lleshi 11,00
M60 800 m: 6) Tauno Mertala, Start 2.41,05
M60 1500 m: 2) Tauno Mertala 5.23,86
M60 3000 m: 4) Tauno Mertala 11.49,07
 
IUSM i Uppsala 4-5 mars
P16 60 m: 7) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 7,37 (semifinal 7,33)
P16 1500 m: 7) Melker Forsberg, KFUM Örebro 4.20,96
P16 höjd: 7) Marcus Führ, KFUM Örebro 1,75
P16 stav: 3) Erik Hanell, KFUM Örebro 3,98
P16 tresteg: 8) Amir Musa, KFUM Örebro 12,07
F16 60 m: 7) Emily Capobianco, KFUM Örebro 7,97 (semifinal 7,93)  8) Moa Eklundh, KFUM Örebro 7,94 (semifinal 7,85)
F16 1500 m: 8) Lisa Hallmén, KFUM Örebro 5.33,67
F16 60 m häck: 4) Emily Capobianco 8,84
F16 tresteg: 1) Emily Capobianco 11,49
F15 1000 m: 4) Klara Frih, Åsbro 3.07,30
F15 tresteg: 7) Clara Bernhult, Thorengruppen 10,94
 
IEM i Beograd, SRB 3-5 mars
Män 60 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 6,63
Kvinnor 60 m sf2: 7) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,42
 
ISM i Växjö 25-26 februari
Män 60 m: 5) Odain Rose, Thorengruppen 6,80 (försök 6,77)
Män 3000 m: 7) Per Sjögren, KFUM Örebro 8.34,02
Män stav: 4) Dennis Fransson Bergetoft, KFUM Örebro 5,01  7) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4,83
Män längd: 5) Emil Bergqvist, KFUM Örebro 7,13
Kvinnor 60 m: 1) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,41
Kvinnor kula: 7) Amanda Lejros, Thorengruppen 13,02
 
IJSM i Göteborg 18-19 februari
P19 stav: 1) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,67
P17 1500 m: 6) Alexander Larsson, KFUM örebro 4.17,41
P17 stav: 2) Tomas Johansson, KFUM Örebro 4,27
P17 längd: 3) Gustav Karlsson, Thorengruppen 6,43
F19 60 m: 3) Ida Thunberg, KFUM Örebro 7,60
F19 60 m häck: 2) Ida Thunberg 8,51
F19 kula: 2) Amanda Lejros, Thorengruppen 12,78
F19 vikt: 7) Amanda Lejros 14,95
F17 60 m häck: 5) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 9,14 (försök 9,13)
F17 höjd: 7) Ingrid Holmquist 1,57
F17 längd: 3) Ingrid Holmquist 5,47
F17 vikt: 8) Alice Nilsson, Thorengruppen 14,01
 
Närkes inneserie 2000 m i Örebro 14 februari (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)
 
ISM mångkamp i Uddevalla 11-12 februari
F17 femkamp: 3) Ingrid Holmquist, KFUM Örebro 3301p  7) Linnéa Bodin, KFUM Örebro 2643p  8) Ebba Löfholm, KFUM Örebro 2446p
 
Nordenkampen i Tammerfors, FIN 11 februari
Män 60 m: 4) Odain Rose, Thorengruppen 6,76
Kvinnor 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,46
 
IVSM i Borås 3-5 februari
Närkesmedaljörer:
M60 800 m: 2) Tauno Mertala, Start 2.43,39
M60 1500 m: 2) Tauno Mertala 5.36,64
M60 3000 m: 2) Tauno Mertala 11.42,36
M65 60 m: 2) Börje Nordin, Åsbro 9,33
M65 längd: 1) Börje Nordin 4,38
M65 kula: 3) Börje Nordin 10,26
M70 stav: 1) Anders Tollstern, KFUM Örebro 2,60
M75 200 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 37,25
M75 400 m: 2) Jan Myrtorp 85,88
M75 800 m: 2) Jan Myrtorp 3.26,15
K40 1500 m: 1) Erika Bergentz, Thorengruppen 4.49,39
K40 3000 m: 1) Erika Bergentz 10.40,61
 
Närkes inneserie 1500 m i Örebro 26 januari (ÅGoIF, GIF m fl föreningar)
 
Örebro Indoor Games 14-15 januari (KFUM Örebro)