TÄVLINGSRESULTAT:
2019     2018    
 
2017     2016     2015     2014    
 
2013     2012     2011     2010    
 
2009     2008     2007     2006    
 
2005     2004     2003     2002    
 
2001     2000     1999     1998    
 
1997     1996     1995     1994    

TÄVLINGSRESULTAT 2018

Mästerskapstävlingar och rekord 2018
 
Sylvesterloppet i Nora 31 december (IFK Nora)
 
Inneserien 1000 m i Örebro 11 december (Åsbro GoIF)
 
Lucialoppet i Vretstorp 8 december (Östansjö SK)
 
Triumfglasspelen i Örebro 24 november (Stocksäters IF och Åsbro GoIF)
 
Vinterspelen i Örebro 17 november (Glanshammars IF)
 
Kilsbergsleden i Örebro 3 november (Örebro AIK)
 
SM-JSM-USM-VSM terräng i Ekerum 27-28 oktober
Män 4000 m: 14) Martin Regborn, KFUM Örebro 12.22
Män 12000 m: 10) Martin Regborn 38.58
Kvinnor 8000 m: 22) Karin Forsberg, KFUM Örebro 31.10  26) Liduina van Sitteren, Örebro AIK 31.37
P17 4000 m: 10) Melker Forsberg, KFUM Örebro 13.54
P16 4000 m: 4) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 13.45  7) Noha Olsson, Thorengruppen 14.06
M55 8000 m: 2) Sören Forsberg, Örebro AIK 31.38
K40 4000 m: 3) Maria Eriksson, Start 17.04
K50 4000 m: 1) Marie Dasler, Start 17.21
K65 4000 m: 3) Ljiljana Persson, Almby 22.35
 
DM-VDM i terränglöpning i Nora 20 oktober (IFK Nora)
 
Kasttävling i Fjugesta 14 oktober (Fjugesta IF)
 
Å-stadsloppet i Örebro 13 oktober (KFUM Örebro)
 
Hostruset i Örebro 7 oktober (IF Start)
 
Annaloppet i Nora 30 september (IFK Nora)
 
Castorama i Glanshammar 23 september (Glanshammars IF)
 
Wadköpingslöpet i Örebro 23 september (Karlslunds IF)
 
Bergslagsleden Ultra, Digerberget-Ånnaboda, 22 september (Nature Running)
 
Tarstaborgsrundan i Pålsboda 16 september (Pålsboda GoIF)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Trollbäcken 15-16 september
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Erik Zetterlund, KFUM Örebro 3,12
P13 600 m: 2) Mio Sörling, KFUM Örebro 1.40,99
P13 1500 m: 1) Mio Sörling 5.04,79  2) Anton Eklind, KFUM Örebro 5.05,29
P13 200 m häck: 3) Albin Gyhlenius, KFUM Örebro 29,56
P13 höjd: 3) Albin Gyhlenius 1,54
F14 80 m: 3) Ebba Asp, KFUM Örebro 10,66
F14 stav: 2) Isabell Lundholm, Thorengruppen 2,92
F14 kula: 1) Tilda Bernhult, Thorengruppen 12,68
F14 diskus: 1) Tilda Bernhult 38,18
F14 spjut: 1) Tilda Bernhult 45,66
 
SM mångkamp i Uddevalla 8-9 september
P16 tiokamp: 4) Karl-William Einarson, Wedevåg 4464p
F15 sexkamp: 8) Tindra Frykholm, Glanshammar 3258p
 
Norasjön Runt 8 september (IFK Nora)
 
Stafesten för Unicef i Örebro 6 september (KFUM Örebro)
 
Kilsbergen Trailrun i Ånnaboda 2 september (IF Örebrolöparna)
 
Finland - Sverige i Tammerfors, FIN 31 augusti - 1 september
Män stav: 5) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,05
Män spjut: 5) Jiannis Smalios, Thorengruppen 73,81
Kvinnor 100 m: 1) Fanny Runheim, Thorengruppen 11,66
Kvinnor spjut: 5) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 50,54
 
Kilsbergskampen i Garphyttan 26 augusti (Fjugesta IF)
 
Östansjöloppet 25 augusti (Östansjö SK)
 
SM i Eskilstuna 24-26 augusti
Män 200 m 10) Anders Pihlblad KFUM Örebro 21,71 i semi, 21,52 i försök
Män 5000 m: 12) Markus Bohman, KFUM Örebro 15.13,72
Män 10000 m: 10) Martin Regborn, KFUM Örebro 31.03,44  16) Markus Bohman 31.47,62
Män 400 m häck: Gustav Karlsson, Thorengruppen 54,21 i försök
Män stav: 5) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 4,95  6) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,89  8) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4,80
Män längd: 10 Jonathan Hirsh, KFUM Örebro 6,84, 7,38 i kval
Män spjut: 2) Jiannis Smalios, Thorengruppen 76,70  6) Theodor Thor, Thorengruppen 67,40
Kvinnor 100 m: 1) Fanny Runheim, Thorengruppen 11,51  5) Emma Jansson, KFUM Örebro 11,85, 11,82 i försök  Elin Östlund, KFUM Örebro 11,55 i försök
Kvinnor 200 m: 7) Emma Jansson 24,24, 24,19 i försök
Kvinnor längd: 9) Fanny Runheim 5,91
Kvinnor slägga: 15) Sabine Steen, KFUM Örebro 51,90  17) Josefine Larsson, Glanshammar 49,65
Kvinnor spjut: 3) Elisabeth Lithell, KFUM Örebro 50,64  6) Ida Thunberg, KFUM Örebro 46,37
 
Blodomloppet i Örebro 23 augusti (IF Start)
 
Ungdoms-DM i Hallsberg 21-22 augusti (Stocksäters IF)
 
Nordiska 19-årskampen i Hvidovre, DEN 11-12 augusti
P19 400 m häck: 3) Gustav Karlsson, Thorengruppen 53,85
P19 Stav: 3) Tom Johansson, KFUM Örebro 5,00
P19 4x400 m: Gustav Karlsson löpte första sträckan i Sveriges lag
F19 200 m: 4) Fanny Runheim, Thorengruppen 24,33
F19 100 m häck: 4) Ida Thunberg, KFUM Örebro 13,88
F19 spjut: 4) Ida Thunberg 49,09
F19 4x100 m: Ida Thunberg löpte första och Fanny Runheim sista sträckan i Sveriges lag
 
Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen i Gävle 11-12 augusti
M22 100 m: 5) Jonathan Hirsh, KFUM Örebro 10,73
M22 200 m: 5) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 22,26
M22 diskus: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 50,05
M22 4x100 m: Jonathan Hirsh löpte tredje och Anders Pihlblad fjärde sträckan i Sveriges lag K22 100 m: 2) Emma Jansson, KFUM örebro 11,87
K22 4x100 m: Emma Jansson löpte sista sträckan i Sveriges lag
 
Svartåloppet 11 augusti (Svartå IF)
 
Stripastafetten 11 augusti (Storådalens SK)
 
VSM i Högby 10-12 augusti
M35 200 m: 2) Erik Henrysson, Nora 25,17
M35 längd: 1) Erik Henrysson 5,57
M35 kula: 2) Erik Henrysson 10,81
M35 spjut: 1) Erik Henrysson 35,86
M40 höjd: 1) Christian Brun, KFUM Örebro 1,73
M75 100 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 18,05
M75 200 m: 2) Jan Myrtorp 37,54
M75 400 m: 2) Jan Myrtorp 1.28,50
M75 800 m: 3) Jan Myrtorp 3.32,22
K35 5000 m: 1) Karin Forsberg, KFUM Örebro 18.13,42
K35 10000 m: 1) Karin Forsberg 37.51,00
K40 5000 m: 2) Maria Eriksson, Start 19.32,06
K40 10000 m: 1) Maria Eriksson 42.00,78
K40 slägga: 3) Ulrika Lindgren, Nora 20,80
K40 vikt: 2) Ulrika Lindgren 6,43
K50 1500 m: 1) Marie Dasler, Start 5.23,48
K50 5000 m: 1) Marie Dasler 19.52,12
K50 10000 m: 1) Marie Dasler 41.42,27
 
EM i Berlin, GER 6-12 augusti
Män spjut kval: 25) Jiannis Smalios, Thorengruppen 72,09
Kvinnor 4x100 m försök: Elin Östlund, KFUM Örebro löpte sista sträckan i Sveriges lag.
 
DM 10000 m i Glanshammar 4 augusti (Glanshammars IF)
 
JSM i Huddinge 3-5 augusti
M22 100 m: 2) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 10,94
M22 200 m: 3) Anders Pihlblad, KFUM Örebro 21,95
M22 1500 m: 8) William Wickholm, KFUM Örebro ej tid
M22 längd: 1) Jonatan Hirsh 7,20
M22 kula: 4) Albin Lager, KFUM Örebro 13,39
M22 diskus: 2) Albin Lager 49,97
P19 800 m: 6) Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro 1.57,83  8) Michael Welday, Stocksäter 2.02,03 (försök 2.00,63)
P19 1500 m: 8) Jonatan Gustafsson 4.03,53
P19 400 m häck: 2) Gustav Karlsson, Thorengruppen 55,04
P19 stav: 1) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,91  7) Jack Tranderyd, KFUM Örebro 3,97
P17 100 m: 4) Bimo Soenarso, KFUM Örebro 11,08  6) Simon Sharapo, KFUM Örebro 11,40
P17 200 m: 5) Simon Sharapo 22,55
P17 1500 m: 6) Melker Forsberg, KFUM Örebro 4.14,97
P17 2000 m hinder: 5) Melker Forsberg 6.29,87
P17 stav: 5) Karl Johansson, Stocksäter 3,88
P17 tresteg: 7) Philip Wilhelmsson, KFUM Örebro 12,28
P17 slägga: 3) James Eriksson Nicholls, KFUM Örebro 59,86
K22 100 m: 4) Emma Jansson, KFUM Örebro 12,12
K22 200 m: 3) Emma Jansson 24,78
K22 stav: 6) Fanny Bergetoft, KFUM Örebro 3,26
K22 slägga: 8) Josefine Larsson, Glanshammar 48,32
K22 spjut: 8) Eunice Nilsson, Thorengruppen 37,64
F19 100 m: 2) Ida Thunberg, KFUM Örebro 12,16
F19 100 m häck: 2) Ida Thunberg 14,21
F19 stav: 4) Ebba Blomstrand, KFUM Örebro 3,37
F19 längd: 1) Fanny Runheim, Thorengruppen 6,07  2) Ida Thunberg 6,01
F19 spjut: 1) Ida Thunberg 47,82
F17 100 m: 8) Emily Capobianco, KFUM Örebro 12,83 (försök 12,81)
 
USM i Enskede 3-5 augusti
P16 1500 m: 2) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 4.08,60  3) Noha Olsson, Thorengruppen 4.14,50
P16 3000 m: 1) Wilhelm Bergentz 9.08,29
P16 tresteg: 7) Karl-William Einarson, Wedevåg 12,65
P16 slägga: 5) Erik Lindkvist, Wedevåg 42,28
P15 300 m: 5) Stefan Franzén, KFUM Örebro 39,24
P15 800 m: 4) Henrik Franzén, Thorengruppen 2.07,49 (försök 2.03,80)
P15 1500 m hinder: 3) Henrik Franzén 4.47,87
P15 stav: 4) Oliver Lundström, KFUM Örebro 3,57
F16 800 m: 5) Klara Frih, Åsbro 2.24,17 (försök 2.23,16)
F16 100 m häck: 6) Clara Bernhult, Thorengruppen 15,57
F16 längd: 5) Clara Bernhult 5,31
F15 300 m: 2) Tindra Frykholm, Glanshammar 41,59
F15 300 m häck: 4) Tindra Frykholm 46,08
F15 höjd: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 1,74
F15 stav: 7) Myra Eriksson, Stocksäter 2,86
F15 längd: 4) Klara Frykholm 5,24
F15 tresteg: 2) Klara Frykholm 11,40
 
Dalenrundan i Brevens Bruk 29 juli (Brevens IF)
 
Semesterhalvmaran och Sommarmilen i Torp 14 juli (LK Gränslöst)
 
Junior-VM i Tampere, FIN 10-15 juli
Kvinnor sjukamp: 11) Ida Thunberg, KFUM Örebro 5571p
 
Viby Marathon i Östansjö 30 juni (Östansjö SK)
 
DM 5000 m i Hallsberg 20 juni (Stocksäters IF)
 
Fröviloppet 16 juni (Frövi IK)
 
Kurts trestegstävling i Hallsberg 15 juni (Stocksäters IF)
 
SM-milen i Stockholm 14 juni
Män: 10) Martin Regborn, KFUM Örebro 31.05
K40: 3) Maria Eriksson, Start 42.27
K50: 1) Marie Dasler, Start 41.49
K65: 1) Susanne Malmqvist, Start 50.14
 
Gallaberget Trailrun i Vretstorp 13 juni (Vretstorps IF)
 
Kraftmätningen kvaltävling i Glanshammar 9 juni (Glanshammars IF)
 
Lindesjönloppet 6 juni (Storådalens SK)
 
Rallarrundan i Hallsberg 4 juni (OK Tisaren)
 
Närkespelen i Hallsberg 3 juni (Stocksäters IF - Åsbro GoIF)
 
SM i marathon i Stockholm 2 juni
Män: 3) Erik Anfält, Örebro AIK 2.33.02
Kvinnor: 6) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 2.53.34  9) Liduina van Sitteren, Örebro AIK 3.00.53  12) Åsa Höög, Kumla 3.03.30
 
Stafett-SM i Göteborg 26-27 maj
P19 3x800 m: 2) KFUM Örebro (Axel Sandberg - Jack Karlsson - Jonatan Gustafsson) 5.59,76
P17 4x100 m: 5) KFUM Örebro (Bimo Soenarso - Amir Musa - Simon Sharapo - Linus Strand) 44,08 (försök 43,01)
P17 3x800 m: 5) Thorengruppen TFC (Wilhelm Bergentz - Noha Olsson - Henrik Franzén) 6.13,23
F17 4x100 m: 5) KFUM Örebro (Emily Capobianco - Ida Pettersson - Cornelia Fernsten - Moa Eklundh) 49,51 (försök 49,50)
F15 4x80 m: 2) Glanshammars IF (Elin Wallin - Tindra Frykholm - Agnes Bjerke - Klara Frykholm) 39,27
 
GIF-spelen i Glanshammar 26 maj (Glanshammars IF)
 
Fjugestaloppet 24 maj (Fjugesta IF)
 
Kastkvalet i Örebro 23 maj (KFUM Örebro)
 
Spartacusstafetten i Örebro 20 maj (IF Spartacus)
 
SM i halvmarathon i Göteborg 19 maj
Kvinnor: 5) Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 1.20.47
 
Hälleforsterrängen 12 maj (Hällefors LK)
 
Wedevågloppet 5 maj (Wedevågs IF)
 
DM-UDM-VDM terräng i Askersund 1 maj (Åsbro GoIF)
 
Munkastigen Trailrun 28 april (Laxå OK)
 
Kumla Stadslopp 28 april (Kumla SF)
 
Örebro AIK Halvmarathon 18 april (Örebro AIK)
 
Startmilen i Örebro 7 april (IF Start)
 
Varvetmilen i Örebro 25 mars (Örebro AIK)
 
Marsspelen i Örebro 24-25 mars (Åsbro GoIF och Stocksäters IF)
 
Nora Marathon 17 mars (IFK Nora)
 
Svealandsmästerskap för 13-14 år i Karlstad 10-11 mars
Närkesmedaljörer:
P14 stav: 3) Erik Zetterlund, KFUM Örebro 2,57
F14 60 m: 3) Ebba Asp, KFUM Örebro 8,35 (försök 8,29)
F14 stav: 1) Isabell Lundholm, Thorengruppen 3,03
F14 kula: 2) Tilda Bernhult, Thorengruppen 11,18
P13 800 m: 3) Mio Sörling, KFUM Örebro 2.26,96
P13 60 m häck: 3) Anton Eklind, KFUM Örebro 10,81
Stafett 8x200 m: 3) Närkelaget 3.48,73
 
IUSM i Växjö 3-4 mars
P16 1500 m: 1) Wilhelm Bergentz, Thorengruppen 4.26,10 (försök 4.24,09)  6) Noha Olsson, Thorengruppen 4.33,51 (försök 4.26,33)
P15 1000 m: 5) Henrik Franzén, Thorengruppen 2.47,57
P15 stav: 7) Oliver Lundström, KFUM Örebro 3,34
F16 400 m: 4) Klara Frih, Åsbro 59,66
F15 höjd: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 1,67
F15 längd: 3) Klara Frykholm 5,51
 
Tybblelundsspelen i Örebro 3 mars (KFUM Örebro)
 
IVSM i Västerås 2-4 mars
Närkemedaljörer:
M35 800 m: 2) Per Sjögren, KFUM Örebro 2.04,68
M35 1500 m: 1) Per Sjögren 4.05,53
M35 3000 m: 1) Per Sjögren 8.45,62
M40 3000 m: 2) Oskar Arlebo, Örebro AIK 9.22,21
M45 1500 m: 3) Jonas Rosengren, KFUM Örebro 4.24,78
M50 60 m: 2) Kolë Lleshi, Nora 7,85
M50 kula: 2) Kolë Lleshi 12,07
M75 200 m: 3) Jan Myrtorp, Östansjö 37,60
M75 400 m: 1) Jan Myrtorp 1.26,45
M75 800 m: 3) Jan Myrtorp 3.35,54
K50 3000 m: 2) Marie Dasler, Start 11.40,64
 
IVM i Birmingham, GBR 1-4 mars
Män 60 m semifinal 2: 6) Odain Rose, Thorengruppen 6,74
 
IJSM i Uppsala 24-25 februari
M22 60 m: 4) Jonatan Hirsh, KFUM Örebro 7,02 (försök 7,00)
P19 400 m: 2) Gustav Karlsson, Thorengruppen 50,11
P19 60 m häck: 2) Gustav Karlsson 8,28
P19 stav: 1) Tom Johansson, KFUM Örebro 4,90
P17 60 m: 1) Bimo Soenarso, KFUM Örebro 6,95
P17 400 m: 4) Rasmus Hugosson, KFUM Örebro 51,56 (försök 51,12)  6) Gustaf Otterhed, Thorengruppen 52,70
P17 1500 m: 6) Benjamin Näslund, Gränslöst 4.21,96
K22 vikt: 6) Josefine Larsson, Glanshammar 14,62
F19 60 m: 2) Ida Thunberg, KFUM Örebro 7,59
F19 60 m häck: 2) Ida Thunberg 8,36
F17 60 m: 8) Emily Capobianco, KFUM Örebro 8,02 (försök 7,89)
F17 längd: 6) Emily Capobianco 5,26
 
ISM i Gävle 17-18 februari
Män stav: 1) Rasmus Carlsson, KFUM Örebro 5,14  7) Dennis Fransson-Bergetoft, KFUM Örebro 4,70
Kvinnor 60 m: 2) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,44
Kvinnor 200 m: 4) Fanny Runheim, Thorengruppen 24,47
Kvinnor 60 m häck: 1) Ida Thunberg, KFUM Örebro 8,32
 
Nordenkampen i Uppsala 11 februari
Män 60 m: 2) Odain Rose, Thorengruppen 6,76
Kvinnor 60 m: 3) Elin Östlund, KFUM Örebro 7,46
 
ISM Mångkamp i Norrköping 10-11 februari
F15 femkamp: 1) Klara Frykholm, Glanshammar 3493p  9) Tindra Frykholm, Glanshammar 2957p
P19 sjukamp: 7) Jack Tranderyd, KFUM Örebro 3865p
 
Örebro Indoor Games 13-14 januari (KFUM Örebro)